10.02.2019 08:40 0 Kwt/KWPGdańsk

Trwają policyjne działania 'Bezpieczne Ferie'

fot. archiwum

Już od poniedziałku w województwie pomorskim rozpoczną się ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa szkolna to dla dzieciaków czas relaksu, regeneracji sił i zabawy. Policjanci w całym województwie spotykają się z uczniami i radzą im jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw zimy. Ostrzegają również przed zagrożeniami związanymi z brakiem wyobraźni i nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Mundurowi przestrzegają, aby wyjeżdżając na dłużej należycie zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie. Natomiast planując zorganizowany wyjazd dziecka można sprawdzić czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi. W tym przypadku warto umówić się z właściwą jednostką policji na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i stanu psychofizycznego kierowcy.

W czasie podróży oraz w trakcie zimowego wypoczynku należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się rozsądkiem.

Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia. Ponadto radzimy, aby przed wyjazdem poświęcić trochę czasu na przypomnienie przepisów ruchu drogowego, a także zapoznanie się ze zmianami. Wybierając się na wypoczynek zimowy, kierowcy powinni zadbać również o siebie i przed trasą przede wszystkim wypocząć. Jeżeli jest to możliwe, należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej przed godzinami szczytu. Podczas jazdy należy zwracać uwagę na innych uczestników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza, gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg – informuje zespół prasowy KWP Gdańsk.

Mundurowi radzą także w trakcie podróży wybierać częściej uczęszczane trasy, mamy wówczas największe szanse, że będą one przejezdne.

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. To powoduje, że kierowcy szybciej się meczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, co dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju należy pamiętać o wietrzeniu pojazdu – dodaje zespół prasowy KWP Gdańsk.

Policjanci w trakcie spotkań w szkołach, świetlicach i miejscach wypoczynku prowadzą rozmowy na temat bezpiecznych zachowań w czasie wypoczynku zimowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24