08.11.2023 10:30 6 Tomasz Smuga

W Krokowej odsłonią rzeźbę bł. s. Alicji Kotowskiej. To jedna z ofiar zbrodni piaśnickiej

mat. organizatora

Rzeźba bł. s. Alicji Kotowskiej z uczennicą wkrótce będzie zdobić przestrzeń przy kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej. Zaprojektowana i wykonana została przez prof. Tomasza Sobisza z inicjatywy Fundacji Sedlaka.

Pomnik wykonany z brązu ukazuje postać bł. s. Alicji Kotowskiej z uczennicą, nawiązuje do rzeźby występującej na ołtarzu w Lesie Piaśnickim.

fot. Leszek Spigarski

Postać zakonnicy jest niezwykle ważna z punktu widzenia społeczności lokalnej, wpisanej w brutalny okres czasów okupacji hitlerowskiej. W projekcie najważniejsze stało się ukazanie aspektu edukacyjnego życia męczennicy i roli nauczycielki jaką odegrała na pomorzu. Całe swoje życie poświęciła nauce i edukacji, co ma wskazywać odbiorcom na wartość edukacji i nauki w życiu każdej jednostki. Początkowym dylematem prac koncepcyjnych było pytanie o wizerunek siostry Alicji. Uznaliśmy za właściwy będzie wizerunek z okresu pracy na pomorzu i z czasu kiedy oddała życie w Lasach Piaśnickich - wyjaśnia Natalia Basiura, koordynator projektów w Fundacji Sedlaka.

Przypomnijmy, że bł. Alicja Kotowska była siostrą zakonną Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, a także dyrektorką gimnazjum wejherowskiego oraz żeńskiego liceum. Została odznaczona Orderem Polonia Restituta za pracę samarytańską w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. S. Kotowska była jedną z około 12-14 tys. ofiar zbrodni piaśnickiej, której dokonano przez hitlerowców na początku drugiej wojny światowej.

Rzeźba, która stanie w Krokowej przy kościele, została zaprojektowana i wykonana przez profesora Tomasza Sobisza z inicjatywy Fundacji Sedlaka. Jego realizacje rzeźbiarskie i pomnikowe znajdują się m.in.: w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, na UAM w Poznaniu, w Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie, na Jasnej Górze, w Bazie F-16 w Poznaniu-Krzesinach, w Wiedniu - w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w Watykanie, w Senacie RP w Warszawie, w Katedrze św. Bawona w Gandawie, w Instytucie Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbędzie się w sobotę (11 listopada) o godz. 10.10.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowym programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod nazwą 'Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023' pochodzącego ze środków z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mapka z miejscem odsłonięcia rzeźby.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...