18.05.2024 22:00 7 TS

Noc Muzeów w Wejherowie pod znakiem lego i postaci z Gwiezdnych Wojen | ZDJĘCIA

źródło: telewizjattm.pl

Koncert muzyki filmowej na balkonie Ratusza, wystawa klocków Łukasza Więcka, kreatywne warsztaty z klockami, spotkanie z postaciami z „Gwiezdnych Wojen" - tak w 2024 roku minęła Noc Muzeów w Wejherowie. Przed ratuszem ustawiały się długie kolejki.

Zainteresowanych mieszkańców zwiedzeniem Ratusza na pl. Jakuba Wejhera nie brakowało. Już przed godz. 19, czyli oficjalnym rozpoczęciem Nocy Muzeów w Wejherowie ustawiła się długa kolejka.

Przyznam szczerze, że byłem nią zaskoczony, bo objęła ona [kolejka - dop. red.] cały rynek. Dzisiaj prezentujemy różne modele, które możemy zrobić z lego. Ale przy okazji możemy zobaczyć ratusz i poznać historię, tym bardziej, że kończymy 380 rok funkcjonowania naszego miasta - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

W Ratuszu można było w sobotę, 18 maja 2024 roku, obejrzeć wystawę klocków Łukasza Więcka, czyli influencera znanego z programu LegoMasters, w którym zajął drugie miejsce. Można było również zwiedzić salę historyczną „Wejherowo okresu międzywojennego” oraz sale z makietami Kalwarii Wejherowskiej i Śródmieścia. Natomiast o godz. 21 mieszkańcy mieli okazję do wysłuchania koncertu na balkonie Ratusza. Kwartet Viva musica zaprezentował utwory z filmów: „Indiana Jones", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Vabank", z musicalu "Koty", "Żądło", "Misja", „Skrzypek na dachu”, "Czas honoru", "Zapach kobiety", "Ojciec chrzestny", ,Chłopaki nie płaczą ", "Gang Olsena" oraz "Star Wars".

Z kolei pomnik założyciela miasta Jakuba Wejhera został ucharakteryzowany na postać Lorda Vadera, a na rynku pojawili się rekonstruktorzy w strojach z Gwiezdnych Wojen.

Tradycyjnie w klasztorze ojców franciszkanów sporym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zwiedzenia krypt. A w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Noc Muzeów upłynęła pod hasłem "Na Ludowo z Otylią".

Tegoroczną edycję poświęciliśmy Otylii Szczukowskiej. Obchodzimy 50. rocznicę jej śmierci. To wybitna rzeźbiarka, etnografka, właściwie prekursorce takiego etnodesignu. To co robimy związane jest z jej twórczością. Przygotowaliśmy warsztaty z malowania drewnianych ptaszków, warsztaty rzeźbiarskie, kiermasz prac lokalnych artystów, Jan Drzeżdżon pokazał jak wyrabia się tabakę i co ona oznacza dla Kaszubów - mówi w rozmowie z TTM Michał Hinc, dyrektor muzeum.

Do swoich progów mieszkańców zaprosiło też Muzeum Piaśnickie. Muzealnicy przygotowali wystawy i projekcje filmowe związane m.in. z tematyką zbrodni ludobójstwa w Lesie Piaśnickim.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...