07.03.2023 09:53 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Emerytury – co warto wiedzieć?

Materiał Partnera

Przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, a możliwością. Coraz więcej osób decyduje się wydłużenie swojej aktywności zawodowej, czekając na odpowiedni moment. Podjąć taką decyzję będzie prościej, jeśli dowiemy się więcej o różnych korzyściach. O czym warto pamiętać?

Sytuacja w Polsce

Polskie społeczeństwo należy do jednych z najszybciej starzejących się w Europie. Szacuje się, że do 2038 roku z rynku pracy zniknie ponad 2 mln osób, przy czym do 2050 roku znacząco zmniejszy się także liczba ludności. Oznacza to, że w ciągu najbliższych lat stosunek ilości emerytów kończących swoją działalność zawodową do młodych pracowników dopiero rozpoczynających swoją ścieżkę kariery będzie nieproporcjonalny. Przyszła kondycja rynku pracy w Polsce jest więc zależna od struktury demograficznej, która może niepokoić.

Jednak na ten moment duża grupa osób w wieku emerytalnym decyduje się na pozostanie aktywnym zawodowo. Rosnąca liczba pracujących emerytów związana jest głównie z chęcią podreperowania swojego budżetu domowego i kontynuowania spełniania się w zawodzie. Co ciekawe, osoba, która otrzymuje najwyższą kwotę emerytury w Polsce, odprowadzała składki aż przez 57 lat. Kluczowym czynnikiem ułatwiającym podjęcie takiej decyzji jest dobry stan zdrowia. Inaczej sytuacja wygląda dla osób, które przez wiele lat pracowały w szczególnych warunkach. Wówczas przysługuje im emerytura pomostowa, czyli świadczenie, z którego można skorzystać jeszcze przed ukończeniem roku emerytalnego. Dowiedz się o tym jeszcze więcej na stronie https://aleo.com/pl/blog/emerytura-pomostowa-komu-przysluguje. Znajdziesz tam informacje na temat warunków, które należy spełnić, jakie dokumenty należy dostarczyć oraz na jaką kwotę można liczyć.

Zmiany w świadczeniach

Niedawno został przyjęty projekt ustawy, która znacznie wpłynie na wysokość emerytur. Waloryzacja sprawi, że minimalna kwota świadczenia wyniesie prawie 1590 zł. Wzrost o co najmniej 250 zł będzie obowiązywał kobiety o stażu pracy nie mniejszym niż 20 lat, a w przypadku mężczyzn nie mniejszym niż 25 lat. Dodatkowo waloryzacja dotyczy emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i uzupełniających świadczeń rodzicielskich. Aby pozostać ze zmianami na bieżąco, warto śledzić konkretne informacje na blogu.

Na co mogą liczyć emeryci w Trójmieście i okolicach?

Urzędy powiatowe tworzą różne programy łączące emerytów z przedsiębiorstwami, które oferują zatrudnienie, doceniając doświadczenie starszych pracowników. Część osób chętniej decyduje się na niepełny etat, dzięki czemu posiada bardziej elastyczne godziny wykonywania obowiązków. Do najpopularniejszych stanowisk wybieranych przez emerytów należy praca w administracji, handlu, ochronie czy jako zastępstwo w szkołach. Przykładowo w firmie omarok gdańsk, która specjalizuje się w realizacji projektów budowlanych, będzie można liczyć na dodatkowe zatrudnienie jako pomoc przy magazynowaniu, transporcie czy utrzymaniem porządku.


Czytaj również: