12.02.2020 10:30 1 rp/TTM

W Wejherowie nie zabraknie miejsca pochówków

Fot. Marek Trybański/TTM

Choć na cmentarzu komunalnym w Wejherowie wciąż trwają prace, to urzędnicy zapowiadają, że w przeciągu kilku miesięcy będziemy mogli zobaczyć jego ostateczny kształt. Już od początku stycznia br. realizowane są tam już pierwsze pochówki.

Siódmego marca 2019 roku Rada Miasta Wejherowa przyjęła ustawę w formie wniosku o powołaniu cmentarza komunalnego, który będzie bezpośrednio zarządzany przez miasto, o czym informowaliśmy w tym artykule.

W Wejherowie, tak jak w innych wielu miastach, są już dwa cmentarze, w tym jeden parafialny, a drugi komunalny. Teoretycznie mieszkańcy mogą więc wybrać miejsce pochówku swoich bliskich. Tyle tylko, że na cmentarzu parafialnym od dłuższego czasu nie ma już miejsc.

Od 2 lipca do września uzyskiwaliśmy pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym i dopiero wtedy mogliśmy przystąpić do robót, które trwały od października. Te będą nadal prowadzone, a w czerwcu powinny pojawić się wizualne efekty, alejki, kwatery – komentuje Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Chociaż z daleka nowy cmentarz komunalny wygląda jak plac budowy, to już od początku stycznia realizowane są na nim pochówki.

Prace na cmentarzu nadal trwają, ale od początku stycznia pierwszy etap cmentarza został uruchomiony, mamy 18 pochówków na cmentarzu i cały czas poszerzamy ten teren – dodaje Beata Rutkiewicz.

Nadal więc będą prowadzone różnego rodzaju prace. W ubiegłym roku miasto zabezpieczyło na nie 300 tysięcy złotych. W 2020 roku zaplanowano wydatki w kwocie 600 tysięcy złotych. Nekropolia jest przygotowana na 2000 miejsc. W czasie prowadzenia robót cmentarz ma normalnie funkcjonować; na czas ceremonii pogrzebowych będą przerywane.

Myślę, że zarówno pracownicy urzędu miasta jak i firm budowlanych dołożą wszelkich starań, żeby pochówek odbył się godnie i we właściwy sposób – zaznacza Wojciech Kozłowski, radny Wejherowa.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Nowy cmentarz ma zabezpieczyć potrzeby Wejherowa na kilka najbliższych lat. Następnie będzie on stopniowo powiększany.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24