28.11.2019 11:30 93 rp/TTM

Luzino: Zawrzało na spotkaniu w sprawie śmieci. Będzie taniej?

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Środowe (27 listopada) spotkanie w sprawie podwyżek cen za wywóz śmieci w gminie Luzino zgromadziło tłumy mieszkańców, którzy czekali na wyjaśnienia, ale przede wszystkim – na propozycję rozwiązania. Wójt zaproponował niższą cenę, którą udało się wynegocjować od Eko Doliny.

Po burzliwym proteście pod urzędem gminy Luzino, o którym pisaliśmy więcej w tym poście, wójt gminy zaproponował spotkanie. Miało na nim dojść do kompromisu i porozumienia, choć początek na to nie wskazywał.

Byłam na proteście pod urzędem, wtedy tłumaczenia wójta nie wpłynęły na mnie wcale – komentowała jeszcze przed wejściem pani Dorota z Luzina. – Wójt, jak dla mnie, dwukrotnie minął się z prawdą.

Według mieszkańców, listy, które miały być wysyłane do nich z informacją o kompostownikach, nie dotarły do mieszkań. Na dzień przed spotkaniem w szkole usłyszano w urzędzie, że samemu trzeba się dowiadywać, najlepiej pocztą pantoflową.

Po sesji rady gminy tłumaczył kwestię podwyżek świadczeniami 500+, ja w okresie wakacyjnym śmieci produkuję więcej, a nie pobieram tych świadczeń. Wójt też tłumaczył, że wkłada mu się w usta słów, które nie powiedział. Absurd – dodaje pani Dorota.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Przypomnijmy, że po ostatniej sesji Rady Gminy Luzino mieszkańców oburzyły trzykrotne podwyżki za wywóz śmieci. Nawet 60 złotych miesięcznie za niesegregowane śmieci – tyle przyjdzie im płacić od nowego roku. Dotychczas wywóz odpadów kosztował około 11 złotych. Cena miała wzrosnąć do około 25 złotych. Ostatecznie uchwalono, że będzie to 30 zł.

Niezadowolenie ze strony mieszkańców było ewidentne. Zarzucali oni władzom niesprawiedliwość względem innych samorządów. Jacek Siułkowski z Kębłowa wręczył wójtowi uchwały Rady Miasta Rumi, gminy Wejherowo i Łęczyce, aby wrócić uwagę na rozbieżność cen.

Podwyżka w gminie Wejherowo wynosi 96,4 procent, gmina Łęczyce to 57 procent – wyliczała pani Gabriela.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Wójt tłumaczył te rozbieżności rożnymi terminami przetargów i tym, że każdy z regulaminów jest inny, ponieważ sytuacje w poszczególnych gminach i miastach się różnią.

Może zrobiliśmy błąd, że tak szybko uchwaliliśmy kwotę, którą podała nam Eko Dolina – tłumaczył Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino. – Natomiast dzisiaj, po bardzo dokładnej analizie, wiemy, że im lepiej będziemy segregować, tym lepiej na tym wyjdziemy – dodał.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Wójt zaproponował stawkę 26 złotych na mieszkańca, opierając się na nowej kwocie, którą podała firma zajmująca się odpadami w gminie; ta doceniła dbałość mieszkańców o sortowanie odpadów. Pojawiła się również informacja o dwuzłotowej zniżce dla tych osób, które podsiadają kompostownik. To jednak propozycja na rok – później ponownie cena może wzrosnąć.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W piątek (29 listopada), podczas sesji Rady Gminy Luzino, ma zostać uchwalona nowa kwota. Zdaniem wójta – to jedynie formalność.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24