20.11.2019 10:20 209 rp/TTM

Zaprotestowali przeciwko podwyżkom cen wywozu śmieci

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

„Wójt z nas kpi”; „To jego ostatnia kadencja” – takie mocne słowa padały z ust osób, które licznie protestowały przed Urzędem Gminy Luzino przeciwko podwyżkom cen wywozu śmieci. Wójt spotkał się z mieszkańcami. Padła też propozycja wspólnego spotkania i rozmowy – spokojniejszej niż ta w formie protestu.

O tym, że gmina Luzino wprowadziła podwyżkę za wywóz śmieci, pisaliśmy już wcześniej. Mieszkańcy usłyszeli wtedy, że będą płacić 300 procent więcej niż dotychczas. Jeszcze do niedawna wywóz odpadów kosztował około 11 złotych. Cena miała wzrosnąć do około 25 złotych. Na październikowej sesji Rady Gminy Luzino jednogłośnie zadecydowano, że od teraz odbiór segregowanych śmieci będzie kosztował 30 zł, od nowego roku.

To jest kpina, jeszcze rozumiem sto procent, ale nie trzysta – zaznacza oburzona mieszkanka gminy. – Po odliczeniu wszystkich rachunków i leków, które muszę zakupić, nie stać mnie na to. Na wiele rzeczy nie mogę sobie pozwolić już teraz, ale te pieniądze za śmieci będzie przecież trzeba zapłacić.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Mieszkańcy postanowili działać i zebrali się pod urzędem gminy Luzino, żeby wygłosić swoje zdanie. Chętnych do dyskusji nie brakowało. Na burzliwym spotkaniu pojawił się także wójt, który starał się ostudzić emocje. Bezskutecznie.

Mam pięcioosobową rodzinę, płaciłam 40 złotych, a teraz będę płacić 140, tyle samo, co rachunki za prąd. Moim zdaniem winę ponoszą radni i wójt, ponieważ się na to zgodzili – usłyszeliśmy od mieszkanki gminy.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

To pierwszy taki protest po podwyżkach w gminie Luzino. Przypomnijmy, że te mają być wprowadzone w wielu miastach i gminach – nie tylko w powiecie wejherowskim, ale i w całej Polsce. Takie argumenty nie trafiły jednak do oburzonych mieszkańców. Wójt podkreślał, że będzie walczył o zniżki i ulgi dla mieszkańców; dodał również, że taka sytuacji była nieunikniona.

Trzeba się zastanowić nad możliwością ulgi dla osób, które nie korzystają z programów społecznych, mowa tutaj o emerytach – zaznaczał podczas protestu Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino. – Naszym błędem było to, że nie podwyższaliśmy tych kosztów wcześniej. Teraz ta podwyżka jest dla wielu szokiem.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Kolejne spotkanie w sprawie podwyżek śmieci z wójtem zaplanowano na środę (27 listopada). Odbędzie się ono w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Szkolnej o godzinie 18:00.

Mam nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia. Nikt nie chce więcej płacić, ja również – podsumowuje wójt.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24