30.11.2019 13:30 5 raz
Policja mówi 'nie!' atakom i hejtowi
Nie ma miejsca na atak fizyczny, hejt i wyzwiska pod adresem mundurowych. Kierownictwo polskiej policji stanowczo sprzeciwia się atakowaniu policjantów w jakiejkolwiek formie. W tej sprawie wydano specjalny komunikat.
"W związku z wydarzeniami, które miały miejsce po interwencji przeprowadzonej przez policjantów i zakończyły się śmiercią mieszkańca Konina, pragniemy podkreślić, że zdecydowana większość społeczeństwa zachowuje w obliczu tej tragedii właściwą postawę. Charakteryzuje się ona spokojnym oczekiwaniem na oficjalne ustalenia śledczych i jest daleka od jakichkolwiek domysłów, niepopartych żadnymi dowodami" – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez insp. Mariusza Ciarkę, rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji.
– Niestety, część osób, nie potrafiąc uszanować zarówno tragedii rodziny, jak i codziennej, ciężkiej, często ofiarnej służby policjantów, już, zdaje się, wydała wyrok na policjanta, który podczas interwencji użył broni palnej – podał przedstawiciel stróżów prawa. – Zdecydowanie przeciwstawiamy się takim zachowaniom, jasno podkreślając, że nie ma przyzwolenia Komendanta Głównego Policji ani kierownictwa polskiej i wielkopolskiej policji na fizyczne i werbalne ataki na policjantów oraz propagowanie hejtu i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w internecie.
Jak podkreślili szefowie policjantów, każdy policjant kieruje się hasłem „Pomagamy i chronimy”, zdając sobie sprawę, że narażając swoje życie, służy obywatelowi.
"Użycie broni służbowej to ostateczność i występuje najczęściej w obronie własnej i innych osób. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m.in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem" – czytamy w komunikacie.
– Należy pamiętać, że każdy, kto podnosi rękę na policjanta, znieważa go lub oczernia w oczach opinii publicznej, powinien liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją ze strony policji – dodał insp. Ciarka.
Komentarze
asdfasdf02.12.2019 11:58:39
Za komuny powstało mnóstwo kawałów o milicjantach, czy to oznacza że o policjantach już żartować nie można? Bo jakiś nadgorliwiec uzna to za zniewagę lub oczernianie? W sprawie strzelaniny w Koninie popieram policję, trzeba sprawę spokojnie wyjaśnić, ale uważajcie żeby nie przesadzić panowie, bo skutki będą odwrotne.
0 0 + odpowiedz
Aster01.12.2019 08:14:21
Służba owszem potrzebna ale jak w każdej dużej formacji są tu czarne owce. Do tego sama policja "pracuje" na swój zły wizerunek. Oczywiście nie każdy, ale wielu mundurowych spędza służbę w telefonie w radiowozie gdzies na uboczu. To jest niestety częsta sprawa. Do tego wykrywalnosc przestępstw.. w naszym kraju panuje opinia, ze jak stracisz auto to już to nie odzyskasz. Co jakiś czas wypływają sytuacje jak te z Gdańska czy parę lat temu z Lęborka. Pomijam współpracę niektórych ze złodziejami w celu podreperowania niskiej pensji. Na szczęście nie każdy policjant taki jest.
4 1 + odpowiedz
wstąp do policji. Sąsiedzi przestaną odpowiadać dzień dobry.30.11.2019 15:22:37
Oświadczenie tak stanowczo napisane, że aż mnie Ciarki przeszły.
9 4 + odpowiedz
Obserwat.30.11.2019 18:16:38
To ,co lepiej ,gdyby ich nie było ? Brakuje nam jako społeczeństwu poszanowania dla służb mundurowych - patrz np.USA .Nie twierdzę jednocześnie ,że wszystko jest idealne w ich postępowaniu - zachowaniu,ale generalnie w obecnych czasach nie ma tzw.szacunku dla munduru(dla młodych w większości ludzi tj . jakaś abstrakcja).
7 1 + odpowiedz
Jerry10.12.2019 13:46:21
Jednak wystarczy wyjechać "na zachód", to już Polacy umieją odpowiednio się zachowywać w kontaktach z mundurem, jeżdżą zgodnie z przepisami, nie pyskują itp., ciekawe...
2 0 + odpowiedz