05.05.2018 10:00 0 mike

Ministerstwo zachęca do sprawdzania aut przed zakupem

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Chociaż w Polsce wciąż przybywa nowych samochodów, pojazdy „z drugiej ręki” nadal cieszą się sporym powodzeniem. Jednak trafienie na prawdziwą okazję może być niemałym wyzwaniem. Sprzedający często ukrywają mniejsze lub większe wady aut, eksponując ich zalety. Kupujący nie są jednak bezbronni. Cennym narzędziem może być portal historiapojazdu.gov.pl.

Przyczyna popularności używanych samochodów na rodzimym rynku od lat jest taka sama. Sprzedający często oferują je w atrakcyjnych cenach. Poza tym za cenę nowego, skromnego pojazdu można nabyć zdecydowanie bardziej efektowny i lepiej wyposażony model. Niestety, na rynku wtórnym nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy, kierując się wyłącznie zyskiem, nie zawsze prezentują rzeczywisty stan techniczny wozu.

Zalew aut z Zachodu, ale też ze Stanów Zjednoczonych czy Kanady, sprawia, że ceny używanych pojazdów rzeczywiście wydają się atrakcyjne i przystępne. Często jedynie do pierwszej poważniejszej awarii. Gruntowna naprawa silnika czy skrzyni biegów może się okazać bardziej kosztowna niż cena samego samochodu… Aby chronić kupujących – przynajmniej częściowo – Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło portal historiapojazdu.gov.pl.

W systemie widoczne są nie tylko pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce, ale także zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży – informuje ministerstwo.

Z bezpłatnej witryny można skorzystać każdy użytkownik, który posiada profil zaufany. Dlaczego jest to konieczne?

Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym – wyjaśniają ministerialni urzędnicy.

Aby skorzystać z portalu, trzeba znać numer rejestracyjny wybranego samochodu, VIN, a także datę pierwszej rejestracji. O ile auto figuruje w zagranicznych baza, to w zakładce „Dane zagraniczne” można odszukać informacje z siedmiu kategorii:

– kradzież;

– złomowanie;

– powypadkowy;

– uszkodzony;

– „przekręcony” licznik;

– niedopuszczony do ruchu;

– służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...