Stacja Jazz - Mikołaj Trzaska i Olbrzym i Kurdupel

Koncerty, Rumia

Data 19.02.2015 19:00
Miejsce Stacja Kultura (dworzec PKP)
Miejscowość Rumia

W ramach kolejnej odsłony Stacji Jazz wystąpi trzech znakomitych muzyków. 19 lutego o 19:00 zapraszamy na koncert.

Mikołaj Trzaska – sax

Marcin Bożek – bass

Tomasz Gadecki - sax

OLBRZYM i KURDUPEL - to duet improwizatorów, Marcina Bożka i Tomasza Gadeckiego.
 Wspólne muzykowanie pozwala im spełniać się artystycznie. W improwizacji czują się wolni i nie skrępowani niczym. Ich gra przesycona jest emocjami, które prowadzą ich w bardzo różne stylistycznie rejony muzyczne. Nie skupiają swojej uwagi na budowaniu za wszelką cenę swej odmienności od istniejących gatunków, a w ręcz przeciwnie – to emocjonalne podejście do gry sprawia że każdy koncert jest inny i zaskakujący nawet dla samych muzyków. Proces komponowania utworu jest tutaj tożsamy z jego premierowym i jedynym wykonaniem.
 Tak samo będzie i tym razem – koncert z Mikołajem Trzaską w Rumi będzie okazją jedyną i niepowtarzalną.

[img]2[/img]

Mikołaj Trzaska  -  urodzony w Gdańsku w 1966 roku, saksofonista i klarnecista basowy. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią europejskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonujacego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka, North Quartet Petera Brötzmanna oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Thomasem Claytonem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlander, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

MARCIN BOŻEK - gitara basowa. Muzyk, kompozytor, zdobywca wielu nagród, m.in.: na IV Festiwalu Improwizacji Dzianie się z zespołem Olbrzym i kurdupel, dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sieradzu z zespołem Pearl Session, laureat Trzeciej Nagrody na Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Fakimozo Quintet, Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej. Był wykładowcą klasy gitary basowej w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej Nice Noise w Katowicach. Gra na gitarze basowej w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 r. Premiery: „Klatka Wariatek”, „Fame”, „Footloose”, „My fair lady”, „Kiss me Kate”, „Skrzypek na dachu”, „Piękna i Bestia”, „Mały książę”, „Spamalot”, "Shrek". Laureat nagrody Dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni 2011. Członek „Stowarzyszenia Muzyków Jazzowych” od 2009 roku. Jest wykładowcą centrum artystycznego „Nutkolandia”. Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: „Olbrzym i kurdupel”, „Jazz dla dzieci”, „bozek kaminski kiel”, „Lamiareno”. Dyskografia: "Kundzia" (Acoustic Travel Band); 2005, “Ulica” (Cocotier); 2007, “Frrrr....” (Olbrzym i kurdupel); 2008, “Pogodnie zorientowani” (MBB, Jazz dla dzieci); 2010, ); 2010. "Cocotier " (Cocotier); 2011. "Dzieci lubią jazz" (Jazz dla dzieci); 2011, "Six philosophical games" (Olbrzym i kurdupel); 2012.

TOMASZ GADECKI - Saksofonista, muzyk, (ur. w Gdyni 15.08.1971). Swoją przygodę z muzyką rozpoczyna w orkiestrze dętej w swojej parafii na puzonie (lata 80-te). Jednak jego marzeniem był saksofon, na którym pierwszych dźwięków uczył się szkolnej orkiestrze CKUMiE w Gdańsku. Chwilę potem trafił do sekcji saksofonów w Orkiestrze Domu Kultury w Gdyni. Równolegle do szkoły średniej rozpoczyna studia na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Nauk o Ziemi. W tym czasie zafascynowany Jazzem wraz kolegami ze szkoły zakłada zespół SŁOŃ oraz duet z Piotrem Manią.

Wraz z zespołem Bikomutant - zostaje laureatem konkursu zespołów alternatywnych organizowanym przez krakowską Alchemię pod nazwą Dachowanie 2006r. W 2007 r. zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół - Olbrzym i Kurdupel. W lutym 2008 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem "Frrrrr...". Zaczyna działać na trójmiejskiej scenie muzyki improwizowanej, w 2009 roku z Olbrzymem i Kurduplem występują na najstarszym polskim festiwalu Jazzowym w Gdańsku – „Jazz Jantar”.

Współpracuje z muzykami improwizującymi Jackiem Mazurkiewiczem , Marcinem Dzidzią Zabrodzkim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Sowińskim, Rafałem Mazurem z Krakowa, Występuje z „Contemporary Noise Sextet” – podczas Warsaw Summer Jazz Days (2011), Sławas Lewy – muzyk, gitarzysta to kolejna osobowość którą poznaje i z którą koncertuje. Wspólnie z  Mikołajem Trzaską oraz Rafałem Mazurem stworzyli zespół Czary mary podczas Off Jazz festiwal w Tczewie.

Wraz z Dzidzią - Marcinem Zabrodzkim zakładają zespół  „Walkirie Saxofonowe Zwierzęta” gdzie występują w różnych konfiguracjach z Piotrem Dunajskim (tuba/puzon/elektronika) Ciachem (sax bariton) Piotr Zabrocki organy. 18.06.2012 ukazuje się druga płyta duetu „Olbrzym i kurdupel” pod nazwą „Six philosophical Games” na premierze płyty w Gdyńskim Teatrze Muzycznym OiK występuje z orkiestrą teatru muzycznego grającego utwory aleatoryczne. Od 2012 współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku jako saxofonista w spektaklu „Sprawa operacyjnego rozpoznania”

W 2012 roku wziął udział w warsztatach oraz koncercie wspólnie z muzykami Ray Dickaty, Jaime Harding, Joanna Kuźma, Michał Goran Miegoń, Piotr Pawlak, Antoni Budziński, Borys Kossakowski, Artur Tobolski, Tomasz Żukowski, Kamil Szuszkiewicz, którzy razem tworzą czyli Pure Phase Ensemble. Ostanie lata poświęcił się szeroko rozumianej muzyce improwizowanej, w październiku 2012 zakłada Trio TRC w składzie Rafał mazur (bass), Conor Muray (dr.) Tomek Gadecki (sax) występują na festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa. Podczas trasy  zostaje zrealizowane nagranie koncertu w Sopocie, które wydane zostało na początku roku 2013. W kwietniu 2013 rozpoczyna współpracę z perkusistą Vasco Trilla oraz gitarzystą  Michałem Dymnym. Wiosną zostaje zarejestrowana sesja w krakowskiej Alchemii duetu na dwa saksofony Barytonowe w składzie Paulina Owczarek i Tomasz Gadecki, w październiku zostają dobrze przyjęci na festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa.

W czerwcu 2013 wydana zostaje pierwsza płyta zespołu „250 kg” pod tytułem podważna. W skład zespołu wchodzą Sałwek Lewy i Tomasz Gadecki razem ważą  ćwierć-tony... Współpraca z Krakowskimi muzykami zaowocowała także wspólnymi koncertamki z muzykami ze stanów Marco Eneidi – kwintet Trzaska, Mazur, Mazzol, Gadecki czy Kier Neuringer dubble duo z Mazur, Bożek, Gadecki. Udział w sesji nagraniowej ścieżki muzycznej do filmu Wojciecha Smarzowskiego "Pod mocnym aniołem".

W lutym 2014 roku ukazują się dwa nowe wydawnictwa z jego udziałem: trzecia płyta Olbrzym i Kurdupel pod tytułem "WORK" wydana w KilogramRecords, oraz pierwsza płyta SAMBAR - duetu Paulina Owczarek i Tomasz Gadecki wydana w NotTwo Records pod tytułem MELT!.

Stacja Jazz to autorski projekt Natalii Taranty (Flow Kolektiff).

Link do wydarzenia.