89. Urodziny Gdyni

Imprezy klubowe, Gdynia

Data 08.02.2015 00:00-10.02.2015 00:00
Miejsce Gdynia Arena, Muzea, Centrum Nauki Experyment
Miejscowość Gdynia

10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. W tym roku miasto świętuje 89. urodziny. Tradycyjnie, chociaż nie tylko tego dnia, odbędą się jubileuszowe uroczystości i wydarzenia.

Już 8 lutego o godz. 10:00 w kościele Najświętszej Maryi Panny przy ul. Świętojańskiej odbędzie się uroczysta Msza Św. 10 lutego o godz. 12:00 na Płycie Marynarza Polskiego zostaną złożone kwiaty. W związku z uroczystością, w godz. 11.40 - 13.00 nastąpi całkowite ograniczenia ruchu drogowego następujących ulic: ul. Żeromskiego (od ul. Pułaskiego do Skweru Kościuszki); Skweru Kościuszki (od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona); ul. Borchardta (od Skweru Kościuszki do ul. Armii Krajowej).

Od godz. 13.00 w Gdynia Arena odbędzie się Gala Urodzinowa, w której uczestniczyć będą zaproszeni goście.

W programie:

 • Życia garść - Recital piosenek Anny Jantar w wykonaniu Beaty Buczek-Żarneckiej oraz Mariusza Żarneckiego. Piosenki artystki w nowoczesnych aranżacjach, przeplatanych wspomnieniami, anegdotami i poezją, w wykonaniu znanych trójmiejskich artystów.

Anna Jantar- artystka niezwykła, doskonale znana kilku pokoleniom Polaków, której przeboje wpisały się złotymi zgłoskami w historię polskiej muzyki rozrywkowej. Jej piosenki zachwycają coraz młodszych słuchaczy, chociaż od tragicznej śmierci piosenkarki, minęło ponad 30 lat;

 • Jeszcze bardziej zielona gęś - fragmenty spektaklu Sceny Letniej w wykonaniu zespołu Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni;
 • dla zdrowia i urody - porady stylistki (np. analiza kolorystyczna), pokazy makijażu, porady fryzjerskie, punkty pomiaru ciśnienia, porady lekarza internisty, porady dietetyków, stanowisko ZIAJI: dermokonsultacja;
 • wystawa prac seniorów.

 • o godz. 18.00 uroczysta Sesja Rady Miasta (obowiązują zaproszenia), w trakcie której wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz nagrody „Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2014. Medale im. E.Kwiatkowskiego otrzymają: Elżbieta Gurska, Sławomir Kitowski i Zbigniew Zienowicz.

Sylwetki laureatów:

Elżbieta Gurska - działaczka społeczna, zaangażowana w integrację społeczną osób niesłyszących. Jest słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wszystkie podejmowane przez nią działania służą przełamaniu izolacji niesłyszących, zmianie stereotypu postrzegania osób z taką niepełnosprawnością oraz poprawie komunikacji osób z wadą słuchu ze światem ludzi słyszących oraz szeroko pojętej integracji społecznej obu środowisk.

Sławomir Kitowski jest autorem i wydawcą albumów o Gdyni. Jest grafikiem, projektantem, fotografikiem, redaktorem, autorem i kuratorem wielu wystaw, scenografem i publicystą. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików - Projektantów w Warszawie. Od lat popularyzuje wiedzę o historii, architekturze i współczesnej Gdyni w atrakcyjnych edytorsko i bogato ilustrowanych książkach. Jest zaangażowany w aktywną działalność społeczną na rzecz Gdyni w organizacjach pożytku publicznego jak Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, Lions Club Gdynia, Towarzystwo Miłośników Gdyni i wielu innych.

Dr inż. Zbigniew Zienowicz w latach 1982-1990 pracował w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Od 1988 r. jest prezesem zarządu założonej przez siebie firmy Hydromega sp. z o.o. Członek Rady Konsultacyjnej przy Dziekanie Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, członek Rady Naukowej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Od lat działa w charytatywnym klubie Rotary Gdynia, które m.in. zbiera fundusze na wyposażenie Ośrodka Rehabilitacyjnego Edukacyjno-Wychowawczego dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w Gdyni Grabówku. Przez dwie kadencje był radnym Rady Dzielnicy Orłowo, od 1996 r. działał w Towarzystwie Przyjaciół Orłowa. Jest także jednym z mecenasów Gdyńskiej Szkoły Filmowej.


Pozostałe wydarzenia, przygotowane z okazji 89. urodzin Gdyni:

8 lutego 2015 r.:

 • o godz. 14.00 - Chór Symfonia zaśpiewa dla Gdyni w 89. rocznicę urodzin koncert pt. „...A ja kocham moją Gdynię...", w kościele p.w. św. Antoniego, o.o. Franciszkanie, Wzgórze Św. Maksymiliana. Dyryguje Bogna Swiłło, akompaniament: Aleksander Przeradowski. Organizatorem koncertu jest Rada Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana;

10 lutego 2015 r.:

- o godz. 10.00 w małej auli przy ul. Armii Krajowej 46 (wejście od ul. 3 Maja) Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej organizuje konferencję poświęconą tożsamości kulturowo-cywilizacyjnej Gdyni.  W programie m.in. referaty: prof. A. Chodubskiego o szczególnych cechach kultury w przestrzeni naszego miasta; prof.H. Głogowskiej o Pomorskiej Szkole Sztuk Pięknych i działalności pedagogicznej artysty malarza R. Pietkiewicza; prof. M. Szczurowskiego o symbolach w przestrzeni politycznej Gdyni; dra M. Kardasa o działalności w latach 30-tych, komisji zabudowy osiedli; dr M. Chojnackiej o historii migracyjnej gdynian na przykładzie rodziny państwa Żydowo i mgr K. Iwaszki o 25-leciu samorządu Gdyni. Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

 • Tygodnik „Kurier Gdyński" również przyłącza się do obchodów 89. urodzin Gdyni. Przy InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) o godzinie 12.15, tuż po toaście urodzinowym, który gdynianie wzniosą gorącą czekoladą, jaką zaserwuje stowarzyszenie In Gremio, fotoreporter gazety wykona Wielkie Urodzinowe Zdjęcie Gdynian, które na łamach tygodnika ukaże się 17 lutego.

 • A 10 lutego, w urodzinowym numerze Małgorzata Sokołowska opowie jak świętowano urodziny miasta kilkadziesiąt lat temu, fotograf Maciej Kosycarz zdradzi jak Gdynia wygląda z Gdańska, natomiast młodzież z portalu: http://www.mlodagdynia.pl/ pokaże swoje magiczne miejsca w mieście. W dodatku specjalnym przeczytamy, jak Gdynia stawała się miastem.

 • o godzinie 14.00 Fundacja FLY przy ul. Świętojańskiej 36/2 zaprasza na śpiewogrę „Gdynia w piosence i wierszu".

21 lutego 2015 r.:

 • Bieg Urodzinowy - pierwszy bieg z cyklu Grand Prix Gdyni upamiętniający nadanie Gdyni praw miejskich

10 lutego 2015 r. będzie można nieodpłatnie odwiedzić gdyńskie muzea:

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

 • godz. 14.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem";
 • godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym.";
 • godz. 17.00 - projekcja z cyklu MIASTOMANIA „Rapsodia Bałtyku". Wprowadzenie: Jacek Friedrich.

Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1 B (w godz. 10.00 - 16.00)

 • Do zwiedzania udostępnione będą wystawy: ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego; album z Garlanda; ORP „ORZEŁ" - dzieje okrętu; Marynarka Wojenna od 1918 do 2012; Do ataku! Elementy systemów i trenażerów Marynarki Wojennej; Nurkowie Polskiej Marynarki Wojennej 1923-1939; W świecie starych żaglowców; Polacy w Marynarkach Wojennych państw zaborczych podczas I wojny; Super drawings in 3D - Waldemar Góralski; Polskie flotylle rzeczne 1918-1939;

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, ul. Żwirowa 2 c (w godz. 9.00 - 17.00)

 • Muzeum posiada unikatową w skali kraju kolekcję zabytkowych samochodów, również tych zawiązanych z narodzinami i historią Gdyni oraz kolekcję zabytkowych motocykli. Pojazdy biorą udział w wielu imprezach w mieście m.in. Festiwalu Filmowym, Paradzie Niepodległości, Nocy Muzeów, Święcie Ulicy Chylońskiej, zawsze też cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony najmłodszych jak i dorosłych mieszkańców Gdyni.

Eko i Logicznie czyli Urodziny Gdyni!

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza 10 lutego 2015 r. w godz. 12:00-15:00 na rodzinne aktywności. Łącząc zagadnienie ekologii, logiki i nadchodzącego święta EXPERYMENT postanowił przygotować dla odwiedzających niespodziankę. Goście będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, w ramach których powstanie oryginalna MAKIETA MIASTA GDYNI. Już teraz gotowa jest plansza 2D, ale to dzieci wraz z opiekunami dodadzą jej 3 wymiar. Wykorzystując wyobraźnię oraz recyklingowe materiały, dzięki kreatywności i talentom powstaną budynki, środki transportu, zieleń - czyli indywidualna wizja urbanistyczna małych konstruktorów.

Program wydarzenia obejmuje aż trzy gry bezpośrednio związane z Gdynią. EXPERYMENT zaprasza do zabawy w PLANSZOWĄ GRĘ HISTORYCZNĄ, gdzie na mapę miasta wprowadzone są pola-zagadki. Aby dojść do mety trzeba się wykazać znajomością swojego miasta. Pytania będą dotyczyły miejsc, ludzi, pojęć - będzie to sprawdzian nie tylko dla lokalnych patriotów. Nie zabraknie też gry dla spostrzegawczych, czyli MEMO Stare a nowe. Wśród kart znajdą się najciekawsze zakątki Gdyni w dwóch ujęciach - na archiwalnych i współczesnych fotografiach, a wygra ten, kto poprawnie połączy ze sobą miejsca. Ale to nie wszystko - pojawi się dodatkowa gra Dzielnice na start! polegająca na dopasowaniu fotografii do odpowiadającego jej opisu.

Z czym najczęściej kojarzona jest Gdynia? Z miastem morza i marzeń, dlatego też EXPERYMENT połączy oba zagadnienia w warsztatach plastycznych z tworzenia wymarzonych łódek techniką origami.

Na żadnych urodzinach nie może zabraknąć PREZENTU, dlatego EXPERYMENT zachęca wszystkie dzieci do wspólnego stworzenia na wystawie LAURKI dla Gdyni, którą będzie można przekazać miastu. Wszystkie aktywności w cenie biletu na wystawę!