Księżyc

Koncerty, Gdańsk

Data 14.02.2015 20:00
Miejsce Kolonia Artystów
Adres ul. Partyzantów 7
Miejscowość Gdańsk
Bilety 40 zł , w przedsprzedaży 30 zł

Księżyc - polski zespół muzyczny. Działał w latach 1990-1996, reaktywowany w 2014 r. Członkami zespołu są Agata Harz, Katarzyna Smoluk (wokale), Robert Niziński (instrumenty dęte i klawiszowe), Lechosław Polak (instrumenty klawiszowe, taśmy) oraz Remigiusz Mazur-Hanaj (taśmy, teksty).

Księżyc uformował się w 1990 i początkowo był żeńskim projektem wokalnym a cappella, inspirowanym słowiańską muzyką ludową z Ukrainy, Bułgarii, Polski i Białorusi. Grupę tworzyli: Agata Harz, Katarzyna Smoluk oraz Olga Nakonieczna (rodowita Ukrainka). Zabłysnęły one m.in. występem w warszawskim więzieniu na ulicy Rakowieckiej. Z triem współpracowali Lechosław Polak i Remigiusz Hanaj. W 1991 r. grupa wystąpiła na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie zdobyła nagrodę dziennikarzy.

Sami muzycy określali swoją muzykę jako psychodeliczno-etniczny minimal. Dodawali też: Tworzymy muzykę, która jest mało nachalna. Teksty zespołu powiązane były symboliką Księżyca jako symbolem kobiecości, tajemnicy, przemiany i śmierci. Koncerty grupy przybierały zazwyczaj postać jednorazowego wystąpienia, przez co grupa jest zaliczana do charakterystycznych zjawisk w historii polskiego performance 1989-95. Przy stronie wizualnej wystąpień współpracowali z grupą: Mariusz Szachowski, Sylwester Łuczak, Kaja Dybowska i Mateusz Chołodowski.

W 1993 powstała pierwsza płyta Księżyca - singel zatytułowany "Nów", zarejestrowany podczas "podziemnego" koncertu w opuszczonym jeszcze podówczas wrocławskim kościele św. Wincentego. Singiel składał się z czterech utworów i trafił na polski rynek w 1994. Przedtem zespół opuściła Olga Nakonieczna, a przyłączył się do niego Robert Niziński.

Jesienią 1996 do sklepów trafiła długogrająca płyta zatytułowana "Księżyc".

Agata Harz i Remigiusz Mazur-Hanaj kontynuowali swoje poszukiwania w kręgu muzyki wiejskiej in crudo, związali się ze Stowarzyszeniem Dom tańca, by stworzyć w końcu m.in kapelę Wędrowiec (od 2004).

W 2014 r. zespół został reaktywowany i zagrał w Polsce kilka koncertów, między innymi z Ivą Bittovą. Mamy zaszczyt zaprosić na wyjątkowy koncert zespołu KSIĘŻYC w Gdańsku w Nowej Synagodze we Wrzeszczu.

Organizator: Kolonia Artystów Partner: Nowa Synagoga Wrzeszcz

Bilety:

Ilość miejsc na koncert jest ograniczona.

Bilety: pula 01 - cena 30 pln - pula biletów została wyprzedana (11.01.2014)

Bilety: pula 02 - cena 40 pln - do wyczerpania.

Pule biletów w danej cenie są limitowane.

Pełne info o biletach TUTAJ