XV Fabularyzowany Rajd Nocny „Viva Espania”

Sport, Rumia

Data 28.02.2015 10:00
Miejsce Stacja Kultura, dworzec PKP
Adres ul. Starowiejska 2
Miejscowość Rumia

Główną ideą Rajdu jest pokazanie, że wojna, bez względu na racje, jest okrutna i niejednoznaczna. Nigdy do końca nie ma „dobrych” i „złych”. Zawsze cierpią cywile, a pewne kręgi wzbogacają się i realizują swoje niekoniecznie uczciwe cele. 

Od 14 lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wyjątkowych zimowych rajdach, które odbywają się w marcu pod osłoną nocy. Myśl organizowania takich ekstremalnych eskapad dla uczniów zrodziła się w Gimnazjum nr 4, ale obecnie rajdy organizują członkowie bratniego Stowarzyszenia Miłośników Turystyki "Włóczykij" wraz z absolwentami zrzeszonymi w SKKT "Włóczykij" przy współpracy grupy pedagogów zajmujących się turystyką w Rumi i innych zaprzyjaźnionych osób (łącznie ok. 100 osób) – wszyscy pracują na zasadzie wolontariatu. 

[img_r]2[/img_r]

Organizatorzy tworzą fabułę i wcielają się w postacie mające swoje pierwowzory w historii. Wykorzystują autentyczne wydarzenia historyczne i na ich bazie konstruują grę. Dbają o zachowanie wierności zarówno, jeśli chodzi o dzieje, jak i stroje oraz całą scenografię. Pomimo jednego scenariusza zawsze przewiduje się różne rozwiązania występujących na trasie problemów, co powoduje, iż w rzeczywistości każda grupa odgrywa nieco inny scenariusz. Naszym celem jest, aby każdy element Rajdu był przygotowany w sposób perfekcyjny, w związku z tym już od lata wiele osób rozpoczyna pracę nad tym, aby następnej zimy dzieci mogły na jedną noc przenieść się w inną epokę, teren i wcielić się w postać charakterystyczną dla tejże rzeczywistości. Wśród pośpiechu, trosk i problemów, na jakie napotykamy codziennie, ponad sto osób poświęca swój czas, energię i pieniądze, by całkowicie bezinteresownie przygotować zabawę edukacyjną dla dzieci - jest to wartość, której nie da się przecenić. 

Akcja rajdu przenosi uczestników w wybrane miejsce i czas historyczny. W 2013 roku dzieci wcieliły się w role członków Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ i odwiedziły XIX-wieczną Alaskę. W obecnym roku szkolnym fabuła rajdu związana była z powstaniem wielkopolskim 1806. Na trasie można było spotkać najważniejsze postaci tego okresu. 

Więcej informacji TUTAJ

28 lutego, godz. 10.00/ Stacja Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia)