Babskie Granie / Jazz Jantar / Trójmiejska Scena Jazzowa

Koncerty, Gdańsk

Data 07.02.2015 20:00-08.02.2015 00:00
Miejsce Klub ŻAK
Adres al. Grunwaldzka 195/197
Miejscowość Gdańsk
Bilety 13-25 zł, szczegóły poniżej

To już czwarta edycja Babskiego Grania, które zwyczajowo otwiera kolejną edycję Festiwalu Jazz Jantar. Bohaterkami tegorocznej odsłony Babskiego Grania będą trójmiejskie artystki jazzowe: pianistka i wokalistka Ilona Damięcka oraz wokalistka Krystyna Stańko.

Ilona Damięcka wg Bogdana Chmury z Jazz Forum jest "wytrawną solistką, poruszającą się sprawnie w środkowym nurcie jazzu. Pianistka operuje mocnym, "męskim" tonem, dysponuje świetną techniką." Ilona Damięcka zaprosiła do współpracy Włoszkę Franceskę Bertazzo Hart (wokalistkę i gitarzystkę), z którą specjalnie na BG przygotowują program z utworami genialnego pianisty Theloniousa Monka.

[img_r]2[/img_r]

Krystyna Stańko zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty "Snik". Marta Ratajczak na swoim blogu pisze, że ""Snik", piękny, propagujący kaszubską kulturę album, pachnie świeżością, energią oraz prawdziwym zamiłowaniem i zaraźliwą fascynacją Artystki (...) pięknym folklorem i mityczną wręcz tajemniczością ukochanej ziemi. Bo Kaszuby to nie tylko pięknie ukształtowana ziemia, ale też - przede wszystkim - bogata kultura, wspaniały język i specyficzna pogoda ducha."

Obie artystki przygotują także utwory z repertuaru Billie Holiday, jako że w tym roku przypada 100 rocznica urodzin Billie.

7.02.2015 / G.20:00 FRANCESCA BERTAZZO HART & ILONA DAMIĘCKA QUARTET (Włochy - Polska) / projekt TRIBUTE TO THELONIOUS MONK, część koncertu dedykowana pamięci Billie Holiday (specjalnie przygotowane na FJJ) / premiera Francesca Bertazzo Hart - śpiew, gitara / Ilona Damięcka - fortepian, śpiew / Paweł Urowski - kontrabas / Eric Allen - perkusja

8.02.2015 / G.20:00 KRYSTYNA STAŃKO / projekt SNIK, część koncertu dedykowana pamięci Billie Holiday (specjalnie przygotowane na FJJ) Krystyna Stańko - śpiew / Dominik Bukowski - xylostynt, wibrafon, kalimba / Piotr Lemańczyk - kontrabas / Przemek Jarosz - perkusja / Marcin Gawdzis - trąbka, flugelhorn / Gabriela Dudzik - głos

FRANCESCA BERTAZZO HART W 1997 roku ukończyła wokalistykę jazzową na Instytucie C.P.M. w Mediolanie, w 1997 roku wyjechała do USA i mieszkała tam przez 4 lata śpiewając w nowojorskich klubach i biorąc udział w wielu festiwalach jazzowych w całej Ameryce. Śpiewała w Orkiestrze Ronald Westray prowadzoną przez Wyntona Marsalis'a, w Jason Lindner Big Band grając ze znakomitymi muzykami takimi jak Antonio Hart, Mark Turner and Greg Tardy oraz gospelowym zespole Look and live prowadzonym przez Richarda D'Abreu. W ostatnich latach współpracuje z wieloma muzykami włoskiej sceny jazzowej takimi jak: Robert Bonisolo, Gianni Cazzola, Riccardo Zegna, Ares Tavolazzi, Massimo Manzi, Fabrizio Bosso. Uczy w szkole Thelonious Monk Jazz School w Vicenzy, w George Gershwin Jazz Music w Padwie i w Weronie w konserwatorium jazzowym. Francesca Hart jest wszechstronną artystką zdolną połączyć wokalne eksperymenty, improwizacje i bebopowe improwizacje na podstawie standardów jazzowych. Jedna z jej największych zdolności to śpiewanie i improwizacja skatem, co pozwoliło jej na stanie się jedną z najlepszych włoskich jazzowych wokalistów.

[img_r]3[/img_r]

ILONA DAMIĘCKA

Pianistka, wokalistka, kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej - Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureatka Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku - III nagroda za utwór "Bossa For Bosa" do tekstu Andrzeja Schmidta. Ilona Damięcka współpracowała z takimi muzykami jak: Eric Allen, Tyler Hornby, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Przemek Dyakowski, Piotr Baron, Maciej Grzywacz. Pianistka wykonuje przede wszystkim kompozycje własne oraz wokalne standardy jazzowe.

KRYSTYNA STAŃKO

Wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. W 1995 roku jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę "Kobiety". Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty "Do_dziesięciu", która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana "Tryby" z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów nie tylko z Trójmiasta. W grudniu 2008 roku ukazał się album Krystyny Stańko, wydany przez Radiową Agencję Fonograficzną, pt. "Usłysz mnie. W listopadzie 2010 ukazała się płyta pt. "Secretly", która jest osobistym hołdem dla wielkiego artysty Petera Gabriela i zawiera jego kompozycje w jazzowych, autorskich opracowaniach. W 2012 roku kolejny album "Kropla słowa" wygrał plebiscyt "Jazz Forum" jak płyta roku. 7.10.2014 została uhonorowana medalem Ministra Kultury Gloria Artis, otrzymała także Pomorską Nagrodę Artystyczną, przyznawaną przez kapitułę złożoną z pomorskich wybitnych artystów, a także Osobowość Roku Radia Gdańsk, za cotygodniową, niedzielną autorską audycję muzyczną.

O PŁYCIE "SNIK"

"Dwa lata temu ukazała się znakomita "Kropla słowa", a teraz artystka sięgnęła do swych kaszubskich korzeni. Tytuł albumu "Snik" oznacza po kaszubsku senne marzenie. - Chciałam oddać piękno i bajkowy nastrój tego niezwykłego regionu nie rezygnując z muzyki jazzowej, która jest dla mnie najlepszym sposobem wyrażania uczuć i emocji - zwierza się artystka. Zaadaptowała legendę "Trzy Zjawy" Aleksandra Majkowskiego, które przedstawiła w czterech różnych utworach z eksperymentalnymi efektami. Znajdziemy tu także popularną wyliczankę "Kaszubskie nuty", którą można usłyszeć np. w skansenie we Wdzydzach czy w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Stańko brawurowo wykonuje kilka partii wokalnych wzbogacając utwór o odgłosy perkusyjne i beat box. (...) Album jest godnym uwagi przykładem niezwykłego podejścia do tradycji ludowej." Marek Dusza / Rzeczpospolita

"Kiedy słucham tej płyty, przychodzą mi do głowy skojarzenia z wczesnym Return To Forever, tym z rozpisanymi partiami wokalnymi, pianem Fendera, akustycznymi barwami jedynie z lekka przerywanymi elektronicznymi akcentami. (...) Nasza zjawiskowa jazzwoman łączy tutaj w jedność świat kaszubskich legend recytowanych w oryginalnym języku kaszubskim w elektronicznym sosie pogłosów, z impresjami własnej poezji. (...) Jak zwykle klasą dla siebie jest Dominik Bukowski, spec wibrafonu we wszelkich odmianach (klasycznej i elektrycznej), w dodatku zjawiskowy improwizator i mistrz budowania pięknych płaszczyzn.

Ta płyta to prawdziwy monolit. (...) Krystyna Stańko nie boi się mieszania formuł, jak choćby popularnej tradycyjnej pieśni kaszubskiej, językowej wyliczanki, oprawionej w afrykańskie ramy - niby to odległe światy, a jednak całość brzmi wiarygodnie.

"Snik" to artystyczna propozycja, zrealizowana skrzętnie koncepcja, słychać, że głęboko przemyślana, donoszona i dopieszczona w głowie i sercu, a następnie przełożona na język dźwięków w zaciszu studia nagraniowego. (...) ten album idzie pod prąd sztampie fonograficznej. Już teraz z niecierpliwością czekam na kolejny album wokalistki." Piotr Iwicki / Jazz Forum / 10-11/2014

"Trzonem składu, jaki stworzył "Snik", są najbliżsi od lat współpracownicy Krystyny, obaj będący zdolnymi kompozytorami - wibrafonista Dominik Bukowski i basista Piotr Lemańczyk. Na perkusji zagrał, odkryty dla trójmiejskiej sceny jazzowej przez Dominika, wrocławianin Przemysław Jarosz. (...)

Na nowej płycie Krystyny Stańko tradycyjne melodie ludowe współistnieją z kompozycjami współczesnymi, napisanymi specjalnie na "Snik". Tradycyjna muzyka Kaszub ma opinię, częściowo słuszną, twórczości ubogiej i prostej. Trójmiejska artystka postanowiła uczynić z tych cech zaletę oraz pretekst do obudowania folklorystycznych źródeł wpływami innych gatunków i innych kultur muzycznych, co zbliża "Snik" do nurtu World Music. Melodie tradycyjne są w tym przypadku fundamentem służącym budowaniu własnej, wysoce oryginalnej konstrukcji. Modelowym przykładem mogą być znane chyba każdemu mieszkańcowi Pomorza "Kaszubskie nuty", z których, dzięki aranżacji stworzonej przez Krystynę i improwizacyjnemu kunsztowi muzyków, udało się stworzyć rzeczywiście nową, frapującą jakość." Tomasz Rozwadowski / Dziennik Bałtycki

"Wspaniała, wielopłaszczyznowa uczta dla duszy, a jednocześnie mnóstwo muzycznych "perełek" będących nie tylko źródłem zachwytu, ale i także czynnikiem wyzwalającym mnóstwo ciepłych, pozytywnych uczuć. Pomiędzy dwiema pierwszymi częściami utworu pojawia się tytułowa kompozycja - bajeczna i ciepła piosenka "Snik", płynąca miękko łagodnym, pięknym głosem Krystyny Stańko. Tak słowa, jak i wspaniała muzyka (napisana przez Piotra Lemańczyka) budzą silnie sugestywne obrazy pod zamkniętymi oczyma, wywołując moc pięknych, czystych i dziecinnie naiwnych wzruszeń, podsycanych bliskimi sercu dźwiękami kontrabasu Piotra oraz xylosynthu pod pałeczkami Dominika. Wśród mnóstwa pięknych utworów na płycie pojawia się kompozycja Lemańczyka zatytułowana "Widzę Cię niebem" - jedna z moich ulubionych (!) - w której kontrabasista, oprócz cudnych dźwięków generowanych przy użyciu cudnego, solidnego instrumentu, raczy nas również wspaniałym ... śpiewem rodzącym się tuż po jego wspaniałym, ciemnym, basowym solo. W aranżacji podanej na płycie, śpiewana przez Panią Krysię, wokalistkę i autorkę pięknych tekstów, również bliską mojemu sercu, piosenka ta zyskuje dodatkowe atuty, oczarowując także muzyką tworzoną przez tak wspaniałych instrumentalistów. Wspaniała rzecz!!! Po niej zaś następuje eksplozja emocji w czwartej, ostatniej, niezwykle dynamicznej i obrazowej części "Trzech zjaw". Kaszuby mienią się różnorodnymi barwami, nie zaskakuje więc zmiana nastroju w utworze "Tak właśnie jest" z muzyką napisaną przez Piotra Lemańczyka. Tu, po kilkunastu minutach pięknej, regionalnej kaszubskiej nuty, pośród cudnej natury (rozwijającej się przy dźwiękach trąbki Marcina Gawdzisa) wyrasta nagle Krystyna Stańko, jaką znamy choćby z poprzedniej, niezwykłej płyty Artystki - "Kropla słowa". Zawadiacki, kokietujący głos Pani Krystyny i tkwiąca w nim siła połączona z kobiecą niewinnością, kojarzące się tym razem z inną jej płytą - "Usłysz mnie", pojawia się w kompozycji Dominika Bukowskiego, łączącej to, co najlepsze w muzyce jazzowej z ludową tradycją: "Biegnę po rosie". Pięknymi dźwiękami trąbki Gawdzisa oraz wspaniałą, klimatyczną perkusją Przemka Jarosza możemy zachwycać się do woli w zaaranżowanej przez na jazzowo piosence tradycyjnej "Jezora", po której rozkwita tajemniczo wspaniała, kolorowa kompozycja Krystyny Stańko - "Ju nie widza", skrywająca perłę kaszubskiej kultury oraz... wybuchająca naprawdę wyśmienitym, soczystym i energicznym solo Piotra Lemańczyka na kontrabasie! Płytę kończy tradycyjna, ciepła kołysanka - melodia ludowa "Bibibiece" w aranżacji Krystyny Stańko i Dominika Bukowskiego. Wspaniała rzecz, cudny, głęboki głos Krysi Stańko oraz nieziemskie dźwięki kalimby Dominika pięknie kołyszą i wyciszają, rozmarzając i napełniając serce dobrą, pozytywną energią. Do albumu, jako bonus track dołączono także wspaniały utwór napisany i zaśpiewany przez Autorkę: "Dziś wracam dnia", wypełniony zarówno naelektryzowaną energią, jak i chwilami łagodnego wyciszenia, podanymi w bardzo ciekawej, elektronicznej otoczce.

"Snik", piękny, propagujący kaszubską kulturę album, pachnie świeżością, energią oraz prawdziwym zamiłowaniem i zaraźliwą fascynacją Artystki - oraz tak ważnych przecież, towarzyszących jej Muzyków - pięknym folklorem i mityczną wręcz tajemniczością ukochanej ziemi. Bo Kaszuby to nie tylko pięknie ukształtowana ziemia, ale też - przede wszystkim - bogata kultura, wspaniały język i specyficzna pogoda ducha. "Snik" niesie z sobą pewną tęsknotę, przekazuje uroki kaszubskiej kultury i wyzwala chęci dogłębnego poznania jej, zmusza do dalszych poszukiwań... czyli po prostu potęguje uczucia, z jakimi właśnie powróciliśmy z tego wspaniałego regionu ... Wspaniała płyta, warta uważnego, wnikliwego słuchania i obcowania z tym, co na niej ukryte!" Marta Ratajczak / babskimuchem.blox.pl

Informacja o biletach:

BILETY

13 zł – I pula / 23 zł - II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny 15 zł – I pula / 25 zł – II pula – zniżka* dla studentów, uczniów, seniorów 20 zł – I pula / 30 zł – II pula – zniżka* na Kartę do Kultury 25 zł – I pula / 35 zł – II pula I pula w sprzedaży do ostatniej niedzieli przed danym koncertem * wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Karnety na zimową edycję Festiwalu Jazz Jantar 2015 obejmują koncerty Babskiego Grania. Zakupione karnety należy wymienić w terminie od 3.02.2015 do dnia pierwszego koncertu na właściwe karnety upoważniające do wstępu na 11 koncertów w Klubie Żak (7-8.02.2015; 12-15.03.2015, 20.03.2015).

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: [email protected]; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117

Rezerwacje: [email protected] Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji. Rezerwacje można opłacić przelewem po uzgodnieniu z pracownikiem Kasy Klubu Żak. Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak). Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Sprzedaż biletów bez zniżek na koncerty przez sieć eventim.pl zgodnie z ich regulaminem sprzedaży (on-line oraz m.in. w EMPIK-ach oraz w sklepach Media Markt i Saturn – trzeba podać nazwę sieci Eventim).