„A'freaK-aN Project” Wojciecha Staroniewicza

Koncerty, Wejherowo

Data 07.11.2014 19:00
Miejsce Sala Główna WCK
Miejscowość Wejherowo
Bilety 25 zł normalny, 20 zł ulgowy

A'freaK-aN Project” Wojciecha Staroniewicza to projekt muzyczny inspirowany muzyką czarnego lądu. Jest to wirtualna podróż do Afryki. Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu. W programie koncertów znajdują się utwory, których nazwy pochodzą od imion w różnych językach południowoafrykańskich.

„Asale” jest kobiecym imieniem, które można przetłumaczyć jako czasownik „mówić” w języku Yao (Malawi); „Dingane” to męskie imię, które oznacza „tego, który poszukuje” w języku Zulu (RPA); „Chisisi” znaczy „sekret” w języku Yao (Malawi); Muchaneta oznacza „poczujesz się zmęczony” w języku Shona (Zimbabwe); „Chenzira” oznacza „urodzony w podróży” w języku Shona (Zimbabwe); „Utni” to „życie” w języku Yao (Malawi) i w końcu „Dakarai” to „radość” w języku Shona (Zimbabwe). Imiona te definiują każdy utwór ze strony muzycznej, wizualnej i interpretacyjnej. Niektóre kompozycje są bardzo dynamiczne, wielowątkowe (mp. „Muchaneta”), grane w szybkim tempie. Inne natomiast (np. „Chisisi”) utrzymane są w mrocznej tonacji, gdzie dźwięki pojawiają się w trójwymiarowej przestrzeni, różnych rejestrach, barwach i skrajnej dynamice. Ważnym elementem każdego występu jest improwizacja oraz wzajemna inspiracja muzyków, która powoduje, że każdy koncert jest zupełnie inny, niepowtarzalny. W Filharmonii Kaszubskiej zespół zaprezentuje też nowe utwory. Będą to, między innymi, utrzymane w stylistyce A'Freak-aN Project kompozycje Krzysztofa Komedy. Do wspólnego grania skomponowanej przez siebie muzyki, która stanowi trzon tego projektu a zawarta jest stylistycznie w szeroko pojętym idiomie jazzu i muzyki etnicznej, Wojciech Staroniewicz zaprosił znanych i cenionych muzyków ze środowiska trójmiejskiego. Łatwo się zorientować, że taki dobór muzyków jest gwarancją, z jednej strony bardzo wysokiego poziomu wykonawczego, a z drugiej permanentnej zmienności i nieprzewidywalności tego, co będzie się działo na scenie w czasie koncertu.

Wojciech Staroniewicz /saksofon tenorowy/; Przemek Dyakowski /saksofon tenorowy/; Darek Herbasz /saksofon barytonowy/; Marcin Janek /saksofon tenorowy, sopranowy/; Dominik Bukowski /marimba, wibrafon/; Janusz Mackiewicz /gitara basowa/; Roman Ślefarski /perkusja/; Larry Okey Ugwu /instrumenty perkusyjne.