Światowy Dzień Turystyki w Wejherowie

Kultura, Wejherowo

Data 03.10.2014 00:00
Miejsce Filharmonia Kaszubska
Miejscowość Wejherowo

Światowy Dzień Turystyki – najważniejsze święto środowiska branży turystycznej, a także sympatyków i przyjaciół turystyki, obchodzony jest na całym świecie 27 września już od ponad 30 lat. Regionalne obchody będą miały miejsce w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, 3 października 2014 r. Tegoroczne święto organizowane jest przez samorząd województwa pomorskiego, Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną oraz miasto Wejherowo. Przyświecać im będzie hasło: Tourism and Community Development – Turystyka i rozwój społeczny.

Światowy Dzień Turystyki (ang. World Tourism Day, WTD) – święto turystyki obchodzone corocznie 27 września, ustanowione przez wyspecjalizowaną organizację ONZ (UNWTO), członkiem której Polska jest od 1975 r. W 1979 r., decyzją UNWTO uchwalono Światowy Dzień Turystyki.

Pierwsze obchody odbyły się w 1980 r. pod hasłem „Tourism's contribution to the preservation of cultural heritage and to peace and mutual understanding” (Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia). Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

Na XII sesji w Stambule w Turcji, w październiku 1997 r. Zgromadzenie Ogólne UNWTO postanowiło wyznaczyć kraj podejmujący co roku działania jako partner w organizowaniu obchodów Światowego Dnia Turystyki.