Coma

Koncerty, Sopot

Data 06.12.2013 00:00
Miejsce Scena
Miejscowość Sopot
Bilety 48 zł

Zespół Coma powstał w czerwcu w 1998 roku. Nazwa to zupełnie przypadkowe słowo. Zadecydował o tym rzut monetą. Muzycy musieli wybrać nazwę zespołu, ponieważ byli umówieni na wywiad w Radio Łódź. Początkowo określali swoją grupę jako Voo Doo Art(czas pierwszych prób), nazwa ta jednak nie przyjęła się.

Zespół został założony przez Dominika Witczaka (gitara) i Tomasza Stasiaka (perkusja). Osobnicy ci grali wcześniej w zespole o tajemniczej nazwie Ozoz (wspólnie, z niewystępującym już w Comie Wojciechem Grendą).

Pod koniec 2003 roku zespół podpisał kontrakt z BMG Poland. Zaraz po tym Coma rozpoczęła nagrania do debiutanckiej płyty – „Pierwsze Wyjście z Mroku”. Nagrania trwały na przełomie listopada i stycznia 2004. Choć brzmi to niewiarygodnie, wszystkie instrumenty zostały nagrane pomiędzy 12 a 18 listopada 2003, w Łodzi oraz podczas 3 ostatnich dni stycznia 2004, w Gdańsku. Chore gardło wokalisty, nie pozwoliło w listopadzie na nagranie wokali. Sztuka ta udała się podczas 4 zimnych, grudniowych dni 2003 roku, w Łodzi oraz Radio Gdańsk. Wypracowany w pocie czoła, warty poświęcenia, materiał muzyczny zawarty w kilkunastu utworach, znalazł się w sklepach 17 maja 2004. Jak się okazało materiał został zauważony przez fanów, co zaowocowało dużą frekwencją podczas koncertów.

————————–————————–————————-

W roku 2005, podczas przerw w koncertach zespół rozpoczął pracę nad nowym materiałem, często „wypróbowując” nowe utwory podczas występów na żywo. Tak zrodził się drugi krążek „Zaprzepaszczone Siły Wielkiej Armii Świętych Znaków”. Premiera albumu miała miejsce 29 maja 2006 r i przez kilka tygodni utrzymywała się na 1 miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLIS), aby wkrótce uzyskać status Złotej Płyty. I podobnie jak do pierwszego albumu, docenili album słuchacze, wybierając „Zaprzepaszczone Siły Wielkiej Armii Świętych Znaków” płytą roku Antyradia. Podczas XIII Przystanku Woodstock zespół odbiera z rąk Jurka Owsiaka ZŁOTEGO BĄCZKA, nagrodę publiczności. Szacowne grono muzyków, dziennikarzy muzycznych i krytyków ponownie uhonorowało zespół Fryderykami. Tym razem „Fryderyki” za Album Roku Rock/metal oraz Grupa Roku. Kurpisz. Docenili również „Pierwsze Wyjście z Mroku” ludzie z tzw. „branży”, przyznając wydawnictwu „Fryderyka” w kategorii Album Roku – Rock.

————————–————————–————————-

Na początku 2009 roku, Coma otrzymała propozycję od Orkiestry Symfoników Gdańskich, aby w noc Świętojańską zagrać wspólny koncert w towarzystwie orkiestry symfonicznej właśnie. Nad aranżacjami zasiedli wspólnie bracia Szczypiorscy – Andrzej (dyrygent) oraz Marcin (wiolonczela). Efekty wspólnych prób, nieliczni mogli usłyszeć i zobaczyć 23 czerwca 2009 roku na Targu Węglowym w Gdańsku. Tuż po tym koncercie miały miejsce dwa, ważne wydarzenia dla Comy. Jeszcze w czerwcu muzycy podpisali nowy kontrakt płytowy z Mystic Production. Rozpoczęły się również, zakrojone na szeroką skalę przygotowania do zarejestrowania pierwszego w swojej historii koncertu na potrzeby wydawnictwa COMA LIVE. Koncert odbył się 9 grudnia 2009 roku, a wydany został 22 marca 2010 roku nakładem Mystic Production. Równolegle muzycy w każdej wolnej chwili, zamykali się w studiu, przygotowując anglojęzyczną wersję albumu Hipertrofia, którego premiera pt. „Excess” miała miejsce 11 października 2010 w całej Europie. Ciekawostką jest fakt, że polscy fani, album „Excess” mogą zakupić tylko na stronie wydawcy Mystic Production oraz w sklepiku podczas tras koncertowych zespołu.

————————–————————–————————-

Czwarty studyjny album zespołu Coma (nie licząc anglojęzycznego Excess), tym razem celowo bez tytułu, miał premierę 17 października 2011. Tydzień po premierze osiąga już status Złotej Płyty, a drugi singiel „Los cebula i krokodyle łzy” przez wiele tygodni okupuje playlisty stacji radiowych i znajduje się w czołówce list przebojów (na liście w Programie Trzecim Polskiego Radia prawie przez dziesięć tygodni znajdował się w pierwszej trójce). ” „Czerwony” album promowany był podczas największej jak do tej pory „Czerwonej” trasy koncertowej.

W 2013 roku zespół podpisał kontrakt z niemiecką wytwórnią earMusic/ Edel, która ma pod swoją opieką takich artystów jak: Deep Purple, Skunk Anansie, Marillion czy Europe. Pierwszym efektem współpracy jest anglojęzyczna płyta „Don’t set your dogs on me”, która swoją premierę miała 08.02.2013 roku. Warto jednak podkreślić, że mimo iż polskim fanom materiał będzie znany z Czerwonego Albumu, to na płytę tą Piotr Rogucki napisał nowe teksty, opowiadające zupełnie inne historie. W lutym powstaje klip do „With You” oraz „Song4boys”. Drugi z utworów był wykorzystany jako ścieżka dźwiękowa do serialu „Misja Afganistan”. W kwietniu zespół po raz kolejny występuje poza granicami kraju. 25-tego w Manchesterze a dzień później w Londynie. Podczas obu koncertów prezentowany jest materiał z najnowszej anglojęzycznej płyty.