Ruszają Lęborskie Dni Jakubowe

Kultura, Lębork

Data 25.07.2013 08:00-28.07.2013 23:00
Miejscowość Lębork

**Lęborskie Dni Jakubowe to największa i najważniejsza doroczna impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa, przyciągająca co roku tysiące lęborczan i turystów. W tym roku odbywa się ona w dniach 25-28 lipca. **

Jarmark nawiązuje do tradycji średniowiecznych spotkań kupców i rzemieślników, łączy wymiar religijno-duchowy z czysto handlowym. Jarmark reaktywowali w połowie lat 90-tych miejscowi franciszkanie jako odpust w parafii św. Jakuba. Przez kilkanaście lat impreza urosła do największego wydarzenia rekreacyjno-kulturalno-komercyjnego w Lęborku.

Wiele z imprez na stałe wpisało się w kalendarz Lęborskich Dni Jakubowych, ale też wciąż są one wzbogacane o nowe pomysły.

Ważnym wydarzeniem jest uroczystość wręczenia statuetki „Lęborskiego Lwa” podczas specjalnego posiedzenia Rady Miejskiej w dniu 26 lipca (piątek), które inauguruje Lęborskie Dni Jakubowe. To honorowe wyróżnienie przyznawane jest przez Radę Miejską za szczególne zasługi dla miasta. W tym roku „Lęborskiego Lwa” otrzymają: znany działacz społeczny, pomysłodawca m.in. Maratonu Ekologicznego Pam. T. Hopfera - Krzysztof Pruszak oraz lęborski artysta rzeźbiarz Tomasz Sobisz.

W tym roku podczas posiedzenia Rady Miejskiej będzie miało również miejsce uroczyste odnowienie i ponowne podpisanie porozumień partnerskich przez burmistrzów - delegatów z kręgu miast partnerskich do których należy Lębork, Lauenburg (Niemcy), Dudelange (Luksemburg) i Manom (Francja). Wznowienie porozumień wynika z przypadającego w 2013 roku 55-tego jubileuszu partnerstwa miast (Lębork przystąpił do kręgu miast partnerskich Lauenburg, Dudelange, Manom 29 września 2001 r.).

W programie LDJ nie zabraknie elementów religijnych i duchowych związanych z postacią Patrona Lęborka św. Jakuba Apostoła, który od 1998r. jest oficjalnym Patronem Lęborka. Są to uroczysta suma odpustowa, msza ekumeniczna, święcenie pojazdów.

Kolejny już rok oo. franciszkanie zapraszają najmłodszych na gry i zabawy pod nazwą „Franciszkanie dzieciom”, wzbogacając w ten sposób ofertę przygotowaną dla najmłodszych. 

Na niepowtarzalną jarmarkową atmosferę składają się m.in. kiermasz twórców ludowych, plener malarski, wystawa w wieży kościoła św. Jakuba, tradycyjne kramy z wyrobami rzemieślniczymi, cukrową watą i balonami, konkursy dla dzieci i dorosłych, występy zespołów lokalnych i regionalnych oraz z zaprzyjaźnionych miast (także zagranicznych), turniej karciany w „Lęborską Baśkę”.

Do bardzo widowiskowych i atrakcyjnych należą: koncert z cyklu Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” , organizowane przez bractwa rycerskie pokazy artylerzystów w strojach z epoki, nastrojowy Spacer z duchami wzdłuż lęborskich obwarowań (26 lipca) czy Festiwal rzemiosł dawnych przy murach obronnych (27 lipca).

W sobotni i niedzielny wieczór występują uznane gwiazdy. W tym roku wystąpią zespoły: IRA i Arka Noego. mniejszości narodowych oraz z zaprzyjaźnionych miast.

Dużym zainteresowaniem, nie tylko Jakubów, cieszy się Międzynarodowy Zlot Jakubów, w tym roku odbędzie się on już po raz siódmy. Cieszy się on dużą popularnością Jakubów, którzy spędzają ten dzień atrakcyjnie, są jego bohaterami.

Po zarejestrowaniu w Kwaterze Głównej Zlotu na Placu Pokoju (koło sceny), w godz. od 9.00 do 17.00, każdy uczestnik Zlotu otrzyma identyfikator uprawniający do udziału w wieczornym finale Zlotu i losowaniu cennych nagród. W programie tegorocznego Zlotu przewidziane jest m.in. szukanie Jakubowego Skarbu. W 2012r. na zlot przybyło 219 Jakubów z 45 miejscowości.

Widowiskowy Bieg Uliczny św. Jakuba ma już ugruntowaną pozycję w kalendarzu biegaczy, a w tym roku odbedzie się po raz 13-ty. Biegacze z kraju i zagranicy pokonają atestowaną trasę 10 km wiodącą ulicami miasta. Start honorowy o godz. 15.50 – pl. Pokoju, przed sceną, start ostry o godz. 16.00 – ul. 1 Maja w pobliżu siedziby Banku PKO. Meta na pl. Pokoju, obok sceny. Informacje dotyczące Biegu Ulicznego: Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku, tel. (059)862 71 77, [email protected]

Dużo będzie się działo na ulicy Staromiejskiej. Projekt pn. „Ożywiona Staromiejska” polega na wprowadzeniu na deptak miejski ulicznych muzyków, szczudlarzy, przebierańców, wystaw plastycznych, ulicznych spektakli teatralnych itp. Dzieci mogą ozdobić buzie kolorowymi malowankami, wszyscy – skorzystać z przepowiedni wróżki.

Kościelna wieża kościoła św. Jakuba Ap. jest co roku miejscem ciekawej ekspozycji. W tym roku na wystawie pt. Artefakty z prac archeologicznych prowadzonych w Lęborku”, którą tradycyjnie przygotowuje lęborskie Muzeum, zaprezentowane zostaną przedmioty wydobyte podczas prac archeologicznych przeprowadzonych w centrum Lęborka.

Ważnym wydarzeniem będzie w tym roku oficjalne otwarcie Pomorskiej Drogi św. Jakuba. W dniach 25-28 lipca br. na trasie z Gdańska do Lęborka odbędzie się I Międzynarodowa Pielgrzymka Jakubowa po Pomorskiej Drodze św. Jakuba. Pielgrzymi przybędą na oficjalne otwarcie Drogi (w dniu 28 lipca), powstałej w ramach realizowanego projektu „Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze  Południowego Bałtyku - Pomorski Szlak św. Jakuba RECReate” (Miasto Lębork jest liderem projektu).

Tradycyjny niedzielny korowód rzemieślników, służb mundurowych, samorządowców, uroczysta suma odpustowa w kościele św. Jakuba dopełniają lęborskiego święta.