XIV Gdański Festiwal Carillonowy

Inne, Gdańsk

Data 03.08.2012 17:00
Miejsce Targ Węglowy
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów, połączonych z klawiaturą umożliwiającą wykonywanie różnych utworów. Carillonista gra uderzając pięściami w drewniane kołki, przypominające swoim układem klawisze pianina. Oprócz gry ręcznej wykorzystuje się także podobny nieco do organów pedał nożny. Kołki połączone są z sercami nieruchomych dzwonów.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillony. Dwa z nich znajdują się na wieżach - Kościoła św. Katarzyny (49 dzwonów o łącznej wadze ok. 14 ton) i Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów), trzeci jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów o wadze od 9 do 845 kg.

Carl van Eyndhoven jest znanym belgijskim carillonistą, a także inicjatorem nowych kompozycji na carillon w różnych składach. W repertuarze posiada standardy jazzowe i bardziej eksperymentalne utwory, m.in. z zespołem fusion. Muzyk szczególnie ceniony jest za swoje improwizacje jazzowe. Wielokrotnie występował jako "carillonista jazzman" podczas festiwalu "Swing pod gwiazdami' w Miribel (Lyon, Francja). Koncertował także w Japonii, Danii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Hiszpanii, Polsce i Niemczech.

Podczas XIV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego wystąpi z gdańskimi jazzmanami w dwóch koncertach, na których wykonają wspólnie standardy w stylach swing, latin i fusion, m. in.: You took advantage of me, After you've gone, Blue Bossa, Ain't Misbehavin'. Carl zagra na carillonie mobilnym "Gdańsk".