Chopin nad wodami Motławy: Alberto Nosè

Koncerty, Gdańsk

Data 03.08.2012 20:30
Miejsce Filharmonia Bałtycka
Miejscowość Gdańsk
Bilety 15 zł , ulgowy 10 zł

**Salon Gdański Recital fortepianowy

Chopin nad wodami Motławy

Wystąpi: Alberto Nosè - fortepian**

W programie: FRYDERYK CHOPIN Preludium op.45 Preludium A dur Preludium op.28

Zapraszamy na Ołowiankę, wyspę sztuki na wieczorne serenady z muzyką Fryderyka Chopina, Beethovena, Schumanna, Brahmsa i innych kompozytorów. Niepowtarzalny klimat zabytkowego wnętrza XIX-wiecznej elektrowni, wody rzeki Motławy i szlachetne dźwięki fortepianu. Będziemy gościć Państwa codziennie od 19 lipca do 3 sierpnia zawsze o godz. 20.30 w Salonie Gdańskim w foyer od strony Motławy. Wystąpią laureaci konkursów pianistycznych oraz profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku.


ALBERTO NOSE Pierwsze sukcesy osiągnął w wieku 11 lat, zdobywając Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Jugend für Mozart w Salzburgu, dzięki czemu odbył swe pierwsze tournée koncertowe we Włoszech, Austrii i Francji. W kolejnych latach był zdobywcą dalszych nagród na prestiżowych międzynarodowych konkursach pianistycznych, takich jak Konkurs Paloma O'Shea w Santander (I. Nagroda w 2005 oraz Nagrody Publiczności Sony), Konkurs Chopinowski w Warszawie (V. Nagroda w 2000), Maj Lind w Helsinkach (I. Nagroda w 2002), Long-Thibaud w Paryżu (II. Nagroda w 2004), Vendôme w Paryżu (I. Nagroda w 2000), Światowy Konkurs Pianistyczny w Londynie (II. Nagroda w 2002), Europejski Konkurs Luciano Gante w Pordenone (I. Nagroda w 2002), Premio Venezia (I. Nagroda jednogłośnie w 1998).

W 2011 r. wygrał pierwszą nagrodę na drugim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Top of the World w Tromsø (Norwegia). Sukcesy te przyczyniły się do rozkwitu jego kariery i licznych występów w Europie i na całym świecie podczas wysokiej rangi festiwali i w prestiżowych salach koncertowych takich jak, między innymi: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Queen Elizabeth Hall, Royal Festival Hall i Wigmore Hall w Londynie, Konzerthaus w Berlinie, Théâtre du Châtelet i Salle Pleyel w Paryżu, Mozarteum w Salzburgu, Beethoven Fest w Bonn, Liederhalle w Stuttgarcie, Chopin Festival w Genewie, Summer Festival w Lucernie, Teatro Monumental i Auditorio w Madrycie, Megaron w Atenach, Finlandia Hall i Tapiola Hall w Helsinkach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Benaroya Hall w Seattle, Suntory Hall w Tokio, Auditorio do MASP w Sao Paulo, Sala Meireles di Rio de Janeiro, Międzynarodowy Festiwal Cervantino w Mexico City, Teatro La Fenice w Wenecji, Settembre Musica w Turynie, Festiwal w Bolonii, Teatro Filarmonico w Weronie, Teatro Verdi w Trieście, Sala Verdi, Teatro dal Verte i Auditorium w Mediolanie, Teatro Rossini w Pesaro, Teatro Olimpico w Vicenzie, Auditorium Parco della Musica w Rzymie.

Występował z recitalami i koncertami muzyki kameralnej z włoskim wiolonczelistą Rocco Filippini, z Ysaÿe Quartet i z Kwartetem Weneckim, oraz jako solista z London Philharmonic, English Chamber Orchestra, European Union Chamber Orchestra, New Mexico Symphony, Orchestre National de Lille, Orchestre Philharmonique de Radio France, Filharmonia Warszawska, Filharmonia Varsovia, Kiev Opera Symphony, Finnish Radio Symphony, Sinfonica RTVE de Madrid, Orquesta Sinfonica de Tenerife, Orquesta Sinfonica de Galicja, Helsingborg Symphony, Janacek Philharmonic, Mexico State Symphony Orchestra, Württembergisches Staatorchester Stuttgart, Oslo Radio Orchestra, Orchestra della Fondazione Arena di Verona, Orchestra Haydn di Trento e Bolzano, Orchestra di Padova e del Veneto, Orchestra del Teatro Olimpico di Vicenza, Orchestra di Roma e del Lazio, by wymienić zaledwie kilka.

Współpracował z światowej sławy dyrygentami, jak np.: Royem Goodman, Manfredem Honeck, Jezusem Lopez-Cobos, Enrique Batiz, Antonem Nanut, Hannu Lintu, Jamesem Judd, Marcusem Bosch, Rumonem Gamba, Georgiem Hanson, Ionem Marin, Josè Ferreira Lobo, Lewisem Kaplan, Ola Rudner, Giancarlo De Lorenzo, Alainem Lombard, Enrique Mazzola, Thomasem Søndergård. Artysta często prowadzi kursy mistrzowskie w Konserwatoriach, Collegach, Instytutach i podczas Międzynarodowych Festiwali Muzycznych, jak np. w Konserwatorium w Genewie, the Mannes College of Music w Nowym Jorku oraz w Japonii.

Dyskografia pianisty obejmuje nagrania dla Assicurazioni Generali, dla Tau Records, dla francuskiego magazynu muzycznego "Piano" oraz dla Nascor-Ysaÿe Records. W 2008 firma Domovideo wydała DVD z utworami fortepianowymi Mozarta i Beethovena, nagraną z okazji 250. Rocznicy Urodzin Mozarta w 2006 i wyemitowaną przez SKY Classica Channel. W tym samym roku Naxos wydał płytę z Sześcioma Sonatami op. 17 Johanna Chrystiana Bacha. Wykonanie to było światową premierą tych utworów na współczesnym fortepianie. W 2009 r. Fundacja Rotary przyznała tytuł Paul Harris Fellow (PHF). Bierze udział w pracach jury najpoważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych, jak F. Chopina w Warszawie w 2010 r.

Alberto Nosè urodził się w Villafranca di Verona we Włoszech w 1979. Studia pianistyczne rozpoczął w Konserwatorium F.E.Dall'Abaco w Weronie w klasie Prof. Laury Palmieri i ukończył je z najwyższymi ocenami i wyróżnieniem w wieku 17 lat. Naukę gry kontynuował u Prof. Franco Scala, Borysa Pietruszańskiego i Leonida Margariusa w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej"Incontri col Maestro" w Imoli i w 2005 uzyskał tytuł Piano Master. Uczestniczył również w kurasch mistrzowskich pod kierunkiem Maurizio Polliniego, Murraya Perahia, Andrzeja Jasińskiego, Michaela Dalberto, Louisa Lortie, Michaela Beroff, Alexandra Lonquich, Arie Vardi, Fou Ts'ong, Karla-Heinza Kämmerling, Alfonsa Kontarskiego, Paula Badura-Skody. w ramach imprezy: Chopin nad wodami Motławy