Swoje pokochajcie

Kultura, Gdańsk

Data 22.07.2012 13:00
Miejsce różne lokalizacje
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

13.00 - Wernisaż wystawy Sacrum w twórczości artystów Pomorza (Centrum św. Jana)

W prezentacji bierze udział około 50 artystów, wśród nich są zarówno rodowici mieszkańcy tych ziem jak i przedstawiciele tych grup ludności, którzy w wyniku powojennych losów przybyli na ziemie pomorskie z różnych stron Polski. Najczęściej oni sami utożsamiają się z kulturą lokalną, wzbogacając ją swoją osobowością twórczą i aktywnością. Na wystawie znajdą się prace artystów, którzy w różnym stopniu są kontynuatorami dawnej tradycyjnej kultury, artystów amatorów i artystów zajmujących się sztuką w sposób profesjonalny, których działalność mocno osadzona jest w pomorskiej kulturze. Są autorami rzeźb, obrazów malowanych na szkle, obrazów malowanych na płótnie i wykonanych techniką hafciarską.

W swoich pracach chętnie podejmują tematykę sakralną. Szczególnie bogato prezentują się prace rzeźbiarskie, nawiązujące do kultowych rzeźb ludowych, umieszczanych niegdyś w domowych ołtarzykach, kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Dawne i wznoszone obecnie krzyże i kapliczki są nieodłączną częścią naszego krajobrazu, nadając mu niepowtarzalny koloryt lokalny i narodowy.

15.00 - przemarsz ulicami Głównego Miasta Orkiestr Dętych z Woj. Pomorskiego i Zespołów Folklorystycznych z Kaszub, Kociewia i Powiśla (początek przemarszu: Zielona Brama)

15.30 - co najmniej siedem Orkiestr Dętych zagra wspólnie i jednocześnie pod batutą Ireneusza Stromskiego następujące hymny: polski, Zjednoczonej Europy, kaszubski, kociewski i pieśń Kwidzyniaków (miejsce: ulica Świętojańska przed Centrum św. Jana)

16.00 - koncert folklorystyczny: Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca BYTÓW Zespół Pieśni i Tańca KOCIEWIE Zespół Pieśni i Tańca POWIŚLE

W ramach tego projektu odbyła się już część projektu - Kapliczkowy plener rzeźbiarzy ludowych (przed budynkiem Muzeum Etnograficznego w Oliwie)

06.06. - 30.09.2012 r. Wystawa Ostańce próśb i otwarciem wystawę poplenerowych kapliczek (Spichlerz Opacki w Gdańsku-Oliwie