Gdynia Design Days 2012

Inne, Gdynia

Data 07.07.2012 00:00-15.07.2012 00:00
Miejsce Różne lokalizacje
Miejscowość Gdynia

Startuje Gdynia Design Days, najważniejszy letni festiwal designu w Polsce. Program imprezy jeszcze nigdy nie był tak zróżnicowany i bogaty. Piąta edycja to aż sześć wystaw kuratorskich, bogata oferta warsztatów dla projektantów, studentów wzornictwa oraz fanów designu w każdym wieku, panel biznesowy, wykłady specjalistów, projekcje filmowe, Super Sam Design, Gdyński Plener Projektowy oraz Spacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu.

Gdynia to miasto, które stawia na innowacje i dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną. Gdynia Design Days od początku istnienia wpisuje się w tę filozofię. Festiwal jest platformą spotkań, dyskusji, wymiany doświadczeń i dobrych rozwiązań. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 7 – 15 lipca, pokazujemy to, co w designie ważne, inspirujące i dobre.

  • Noblesse oblige, dobre towarzystwo zachęca do dumy: w dorocznym rankingu miast najbardziej lubianych przez swych mieszkańców Gdynia znów bezapelacyjnie zajęła pierwsze miejsce w Polsce. Jubileuszowa, piąta edycja Gdynia Design Days skrupulatnie rejestruje ten fenomen. Odchodzimy od „designerskich gadżetów”. Jednosezonowych must-have. Interesuje nas dobrze zaprojektowana przestrzeń miejska ostatnich dwudziestu lat – i co tu będzie za następne dwadzieścia lat. Kuratorem festiwalu jest warszawiak. O swoją przestrzeń na wystawie głównej skutecznie zawalczył Śląsk. Po raz pierwszy na taką skalę w Europie pokaże się w Gdyni design rosyjski. Bo najlepszy sposób przewidywania przyszłości – tego uczy nas Gdynia – to tworzyć ją – mówi Janusz Kaniewski, projektant i kurator tegorocznej edycji Gdynia Design Days.

Sercem piątej, jubileuszowej edycji Gdynia Design Days będzie kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanie na Skwerze Kościuszki. Terminal będzie przestrzenią, w której odbędą się warsztaty dla projektantów, studentów wzornictwa oraz fanów design, wykłady, projekcje filmowe, panel biznesowy oraz Super Sam Design.

  • Chcemy być widoczni, nowocześni, jednocześnie będąc częścią otoczenia. Kontenery są świetnym budulcem, trochę przypominają dzieciństwo i budowanie z klocków, gdzie układ nawet najprostszych form cieszył. Tu cieszy jeszcze mocniej, bo to budowanie w niebywałej skali. Terminal Designu jest miejscem dedykowanym projektowaniu i produkcji. Naszym zamierzeniem było pokazanie drogi, którą należy przejść podczas tworzenia projektu do finału jego realizacji. Warsztaty - to obrazowanie procesu - pomysł, prototyp - zmaganie z oporną materią. Następnym etapem jest produkcja - tu zapraszamy do przestrzeni projekcyjnej, w której odbędą się projekcje filmów o produkcji masowej oraz produkcji unikatowej. Wystawa pt.”Temat”, poprzez prezentację produktów, pokaże nam wiele twarzy designu oraz to, co inspiruje projektantów czyli - technologia, ekologia, moda, atmosfera, typografia. Będzie się działo – opowiada Monika Potorska z Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo, autorka projektu Terminalu Designu.

Choć na większość warsztatów rejestracja już się zakończyła, każdy, kto ma ochotę wziąć udział w festiwalu, znajdzie coś dla siebie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Gdynia Design Days to impreza, która z roku na rok rozwija się i przyciąga coraz większe rzesze projektantów, specjalistów, studentów oraz osób, dla których design jest pasją.

  • Nasz festiwal tworzony jest z myślą o wszystkich, którzy kochają dobre i mądre wzornictwo. Dlatego oferta tegorocznych wydarzeń jest tak bogata i zróżnicowana. Mamy warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których będzie można poznać podstawy projektowania i pobawić się designem. Projektanci mogą wziąć udział w warsztatach specjalistycznych, m.in. w pierwszej edycji Gdyńskiego Pleneru Projektowego. 13 lipca odbędzie się z kolei panel biznesowy – wydarzenie stworzone z myślą o projektantach i firmach, które design wykorzystują w swojej działalności. Do tego projekcje filmowe, koncert, wystawy. Po szczegóły zapraszam na naszą stronę www.gdyniadesigndays.eu – mówi Ewa Janczukowicz – Cichosz z Centrum Designu Gdynia.