V Żeglarska Parada Świętojańska w Gdyni

Kultura, Gdynia

Data 19.06.2021
Miejsce Port Gdynia
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Załogi ponad 60 jednostek wpisały się już na listę uczestników tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w sobotę 19 czerwca. Tym razem jachty i żaglowce przepłyną z Gdyni do Gdańska. Natomiast mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.

Parada wyruszy z wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia, a jej pierwszym głośnym i dobrze widocznym akcentem będzie koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z pokładu harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”. Okazją do występu będzie 60. rocznica podniesienia bandery na żaglowcu.

Koncertu będzie można wysłuchać z gdyńskiej plaży miejskiej i Bulwaru Nadmorskiego między 11.30 a 12.30 – informuje Jerzy Jałoszewski, koordynator Parady. – Statek podpłynie na odległość około dwustu metrów od brzegu.

Plaża i Bulwar to w Gdyni główne miejsca, z których będzie można obserwować Paradę. Dobrymi punktami widokowymi będą również mola w Orłowie i Sopocie. Żeglarską Paradę Świętojańską będzie też można oglądać w serwisie Youtube za pośrednictwem kamery umieszczonej na maszcie „Daru Młodzieży”.

 

V Żeglarska Parada Świętojańska – szczegółowy program

11.00-12.00 – Formowanie Parady od wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia
11.30-12.30 – Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny (z pokładu „Zawiszy Czarnego” z okazji 60. rocznicy żaglowca)
12.00 – Start do Parady
12.00-15.00 – Parada na wodach Zatoki Gdańskiej
15.30-16.30 – Wejście na Motławę, Parada – cumowanie
16.30-do wieczora – Impreza integracyjna na poszczególnych jachtach