Wystawa malarstwa pt. „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” autorstwa Macieja Tamkuna

Kultura, Wejherowo

Data 01.02.2021 00:00-15.06.2021 00:00
Miejsce Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
Adres Zamkowa 2
Miejscowość Wejherowo
Bilety Wstęp płatny. Bilety dostępne w kasie

Wystawa pt. „Wejherowo! Ciebie dziś opiewam” składa się z trzech części, pierwsza zawiera obrazy 26 kapliczek wejherowskich, druga to kaszubscy królowie – społecznicy. Ostatnia część, to zbiór prac związanych z Wejherowem i jego zasłużonymi mieszkańcami m.in. portrety śp. prof. Jerzego Tredera, czy bł. s. Alicji Kotowskiej a także panorama miasta z lotu ptaka – rudzika.

 

Maciej Tamkun - mieszkaniec Wejherowa – członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Historyk, teolog i pedagog. W swoim dorobku posiada 37 wystaw indywidualnych (w tym za granicą, dwie we Francji, w Szwecji) oraz ponad 100 zbiorowych.  Autor dwóch scenariuszy teatralnych. W roku 2020 ukazał się także Jego 4 tomik wierszy Ogniszcze.  Ponadto prace artysty ukazały się w pięciu albumach malarskich w jednym z nich zaprezentowany został cykl obrazów zatytułowany Apokalipsa Św. Jana – Impresje artystyczne Macieja Tamkuna. Wprowadzenie i przekład tekstów biblijnych o. Adam R. Sikora OFM (2018), który malarz uważa za swoje dzieło życia.

Maciej Tamkun za swoją pracę twórczą otrzymał państwową odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" a także liczne nagrody regionalne i samorządowe.

Autor o  sobie i prezentowanej wystawie:

Strumień czasu otwiera moją księgę żywota na stronicy sześćdziesiątej piątej a aktywności artystycznej na stronie czterdziestej piątej. Księga ta zapisana jest moją działalnością twórczą w dziedzinie malarstwa, ilustratorstwa, pisarstwa i regionalizmu kaszubskiego a zawodową w dziedzinie pedagogiki.

Malarstwo i poezja, obraz i słowo w mojej twórczości mieszają się i tworzą nierozerwalną całość. W większości poświęcone umiłowanej ziemi kaszubskiej. Jestem twórcą o ugruntowanym stylu i wizji sztuki, nie dążę do awangardy, lecz szukam jej uniwersalnych form, czerpię natchnienie z najlepszych artystycznych tradycji koloryzmu polskiego. Rzeczywistość na moich obrazach istnieje ponad czasem, ukazując męski pierwiastek jako źródło piękna i siły w kontrastach, walorach czy nasyceniach. Kreatywny bezczas szczególnie uwidacznia się w postaci portretu i pejzażu. Ta wystawa to podsumowanie mojego życia artystycznego.