Trzy odsłony polskiej muzyki

Koncerty, Gdańsk

Data 23.11.2018 19:00
Miejsce Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Miejscowość Gdańsk

Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Pochodzącej ze Lwowa a obecnie zamieszkałej we Francji Elżbiety Sikory nie trzeba w Gdańsku specjalnie przedstawiać. To tu bowiem odbyła się polska premiera jej opery Madame Curie, artystka była też rezydentką na Gdańskim Festiwalu Muzycznym i z myślą o Gdańsku powstał też jej Koncert Oliwski na organy i orkiestrę. Tym razem usłyszymy jej Pięć miniatur.


Trudno znaleźć lepszego wykonawcy Koncertu f–moll Chopina niż laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku Janusz Olejniczak. Jego gra łączy wrażliwość i niezwykłe wyczucie frazy z doskonałością techniczną.
II Symfonia Szymanowskiego to jedno z najbardziej złożonych dzieł tego twórcy. Jej faktura jest niezwykle skomplikowana, co stanowi poważne wyzwanie dla orkiestry i dyrygenta. Paweł Przytocki nagrał parę lat temu właśnie tę symfonię z Filharmonią Krakowską – zna więc dokładnie wszystkie tajniki tego bardzo wartościowego i istotnego w historii muzyki polskiej, choć niełatwego w odbiorze dzieła.
Paweł Przytocki przedstawia więc bardzo oryginalny pejzaż muzyki polskiej: od Sikory przez Chopina do Szymanowskiego. Na koncert Chopina z Januszem Olejniczakiem wszyscy czekają na pewno z niecierpliwością, ale warto nie zapominać o bardziej wymagającej ale wspaniałej II Symfonii Szymanowskiego.

Paweł Przytocki – dyrygent
Janusz Olejniczak – fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik - 
prowadzenie

 

Program:

Elżbieta Sikora - Pięć miniatur
Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy f –moll op. 21
Karol Szymanowski - II Symfonia B-dur op. 19

 

Cena karnetu normalnego za pięć koncertów GJP w dniach 09, 12, 16, 21, 23 listopada 2018  - 125 złotych.