GJP Podróż przez wieki i nastroje

Koncerty, Gdańsk

Data 09.11.2018 19:00
Miejsce Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Miejscowość Gdańsk

Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Trzy oblicza wczesnego romantyzmu niemieckiego, od Webera do Schumanna zaprezentuje szef Filharmoników Bałtyckich podczas listopadowego koncertu. Usłyszymy więc uwerturę Webera – twórcy niemieckiej opery romantycznej, najbardziej chyba znany koncert fortepianowy wczesnego romantyzmu i wreszcie uwerturę najbardziej klasycznego z kolei romantyka. Koncert fortepianowy a–moll Schumanna, wymaga od pianisty nie tyle oszałamiającej techniki ile głębi wyrazu

i dojrzałości. Jean Claude Pennetier to muzyk o wielkim doświadczeniu w najróżniejszych gatunkach muzyki od kameralistyki po muzykę współczesną. O jego wrażliwości muzycznej świadczy chociażby nagranie wszystkich Nokturnów Chopina.
IV Symfonia Lutosławskiego jest ostatnią symfonią polskiego klasyka współczesności i jednym z ostatnich z jego dzieł. Kompozytor z jednej strony tworzy tu syntezę swoich doświadczeń, a jednocześnie rezygnuje z wielu swoich dotychczasowych osiągnięć technicznych (jak np. aleatoryzm kontrolowany czy forma dwuczęściowa) koncentrując się na próbie osiągnięcia pogłębionego wyrazu. Lutosławski, postrzegany jako klasyk, w tej symfonii ujawnia swoją wrażliwość niemal romantyczną. W ten sposób koncert którego trzon stanowią dzieła początku romantycznego XIX wieku kończy się symfonią reprezentującą nowoczesny romantyzm końca XX wieku.

Jean Claude Pennetier – fortepian
George Tchitchinadze – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik – prowadzenie

 

Program:

Carl Maria von Weber - Uwertura do opery Euryanthe op. 81.
Robert Schumann - Koncert fortepianowy a-moll op. 54
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Uwertura Cisza na morzu i szczęśliwa podróż op. 27
Witold Lutosławski - IV Symfonia

 

Cena karnetu normalnego za pięć koncertów GJP w dniach 09, 12, 16, 21, 23 listopada 2018 - 125 złotych.

 

 

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.