Noc Kupały - koncert zespołu Żywiołak

Koncerty, Wejherowo

Data 22.06.2018 18:00
Miejsce Park Miejski
Miejscowość Wejherowo
Bilety Wstęp wolny

NOC KUPAŁY - słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, podczas którego odprawiane są obrzędy nawiązujące do najkrótszej nocy w roku.

To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Według wierzeń kaszubskich noc świętojańska to czas niezwykły. W tym okresie szczególną władzę mają demony i czarownice, które spotykają się na najważniejszym w roku sabacie.

Doskonale znanym zwyczajem kultywowanym podczas Nocy Kupały jest palenie ognisk. Ogniska zwano świętym ogniem lub świętym światłem. Według tradycyjnych wierzeń, święty ogień ma moc niszczenia niewidzialnych sił ciemności i odpędzania demonów - nie zabraknie więc tradycyjnego wspólnego ogniska.

Dawniej sygnałem do zapalenia świętego ognia był hejnał bazun. Wysłuchamy koncertu zespołu FUCUS i Agaty Naczke. W trakcie którego usłyszymy właśnie bazuny - tradycyjne kaszubskie instrumenty. Powstały one w trakcie warsztatów organizowanych w Wejherowskim Centrum Kultury prowadzonych przez Pawła Grubę. - "Bazuna - Dźwięki Kaszubskiej Tradycji".

Nieodłącznym i bardzo znanym symbolem, związanym z najkrótszą nocą w roku jest kwiat paproci, który według wierzeń ludowych kwitnie o północy. Grupa Teatralna JBT przybliży nam Legendę o kwiecie paproci.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół - ŻYWIOŁAK. (Koncert od godz. 20:00). Twórczość zespołu to niedająca się zaszufladkować eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych.

W ramach supportu wystąpi węgierski zespół muzyki dawnej - Tabulatúra régizene-együttes.

W programie także koncert śpiewu białego w wykonaniu uczestników warsztatów Wejherowskiego Centrum Kultury, a także występ Teatru Tańca Sarasvati, pokaz tańca brzucha, czy fire show.