Festiwal filmów dokumentalnych w Gdyni

Filmy, Gdynia

Data 18.05.2016 08:00-25.05.2016 00:00
Miejsce Gdyńskie Centrum Filmowe
Adres Plac Grunwaldzki 2
Miejscowość Gdynia

Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, i trzeci co do popularności w Europie, odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Festiwal Millenium Docs Against Gravity to jedyny przegląd na starym kontynencie, który na tak dużą skalę realizowany jest równolegle w kilku miastach. Od tego roku Gdynia dołączy do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy.

W dniach od 18 do 25 maja na widzów czekać będzie ponad 40 premier filmowych, spotkania z twórcami i bohaterami filmów, debaty z gośćmi z całego świata oraz projekty edukacyjne dla dzieci i seniorów. Gdyńskie jury oraz prezydent miasta wręczą również nagrodę dla najlepszego filmu.

  • Po raz trzynasty i po raz pierwszy w Gdyni zapraszamy w podróż dookoła świata i wewnątrz nas samych. „Oderwij się!” – zachęca hasło festiwalu, który nakłania do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: film dokumentalny - zachęcają organizatorzy.

Jak zapewniają inicjatorzy, filmy Millenium Docs Against Gravity nie mają nic wspólnego z „dokumentami” czy reportażami, które zazwyczaj pokazują nadawcy telewizyjni.

  • To kino non-fiction, które oferuje to, co w kinie najważniejsze, czyli emocje. Na program gdyńskiej edycji festiwalu złożą się najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach filmy, wyselekcjonowane z pełnej oferty edycji warszawskiej. Filmom będą towarzyszyły spotkania z gośćmi oraz debaty z udziałem polskich i światowych organizacji i instytucji - dodają organizatorzy.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity (wcześniej PLANETE+ DOC FF) wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce, wzbudzając szerokie zainteresowanie widzów i największych mediów opiniotwórczych. Tylko w zeszłym roku odwiedziło go ponad 40 tysięcy widzów.

Dodatkowo, w ramach przeglądu, działać będzie Akademia Dokumentalna – program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych. Jest to seria pokazów filmów połączonych z lekcją dla dzieci oraz wykładem dla studentów. Zajęcia uzyskały status akademicki m.in. na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas trwania warsztatów zaprezentowany zostanie specjalny program dla nauczycieli, rodziców oraz seniorów.