Kolejna okazja, by poznać najcięższy instrument świata

Inne, Gdańsk

Data 06.02.2016 13:30
Miejsce Kościół św. Katarzyny
Adres ul. Wielkie Młyny 10
Miejscowość Gdańsk

Organizatorzy konkursu „Fontannie bije ten dzwon” zapraszają na drugą edycję darmowych warsztatów carillonowych. Spotkanie z zespołem 50 dzwonów wieżowych odbędzie się w sobotę 6 lutego.

Magia instrumentu, klimat wieży Kościoła św. Katarzyny i umiejętności Pani Moniki Kaźmierczak zachwyciły uczestników pierwszej edycji warsztatów. Wzięli w nich udział nie tylko doświadczeni kompozytorzy, ale także gdańszczanie, których zaciekawił carillon.

  • To bardzo nietypowy instrument. Słysząc dźwięk z wieży, nie zdajemy sobie sprawy, z jak ogromnej machiny się wydobywa. Dzwony Kościoła św. Katarzyny naprawdę robią wrażenie – stwierdziła uczestniczka pierwszej edycji warsztatów.

Przypomnijmy, zadaniem uczestników ogłoszonego na początku stycznia konkursu pn. „Fontannie bije ten dzwon” jest skomponowanie utworu na carillon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

  • Przy przygotowywaniu utworu muzycznego niezwykle istotna jest znajomość instrumentu, na który się pisze. Komponowanie na carillon nie jest łatwym zadaniem. Zachęcam wszystkich, by poznali bliżej ten instrument, zobaczyli, usłyszeli i zagrali na nim – mówi Danuta Popinigis, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, badaczka historycznych carillonów.

Druga edycja warsztatów odbędzie się w sobotę 6 lutego o godzinie 13:30 w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Wielkie Młyny 10, wejście do Muzeum Zegarów Wieżowych).

Spotkanie z carillononem jest bezpłatne, wystarczy zgłosić się, wysyłając wiadomość na adres [email protected] Organizatorzy czekają na zgłoszenia do czwartku 4 lutego.

Prace konkursowe należy składać do 21 marca 2016 roku.

Organizatorami konkursu są Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.