Grudzień 2015
Pn Wt Śr Cz Pt So N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Zobacz również

Dlaczego niektórzy Polacy wracają z emigracji, a inni nie?

Inne, Gdynia

Data 06.12.2015 15:00
Miejsce Muzeum Emigracji w Gdyni
Adres ul. Polska 1
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

W historiach wyjazdów i powrotów odbijają się najważniejsze osobiste wartości i marzenia ich bohaterów – ciekawość świata, miłość, ale i potrzeba większej stabilizacji finansowej. W niedzielę (6 grudnia) w gdyńskim Muzeum Emigracji odbędzie się otwarte spotkanie i premiera reportażu opowiadającego historię 17 trójmiejskich reemigrantów.

  • Jeśli emigracja jest doświadczeniem twojej rodziny i chciałbyś dowiedzieć się jak można zapisać historię dla potomnych, przyjdź do Muzeum – zachęca Olga Blumczyńska, koordynatorka projektu „Zapytaj o Polskę”.

Diana, rocznik 1975, jako dziecko wyjechała do Bagdadu, a potem ciekawość świata skierowała ją do Londynu i Barcelony. Wyjechała na chwilę, pozostała tam 15 lat. Elżbieta, rocznik 1941, uchodźca polityczny i działaczka Solidarności, wyjechała w 1987, by ratować syna przed bezpieką. Te różne opowieści łączy jedno - ich bohaterki zdecydowały się powrócić do Gdyni i włączyć w projekt Muzeum Emigracji „Zapytaj o Polskę”. Razem z 15 innymi reemigrantami stworzyły międzypokoleniową opowieść o powrotach do Polski. W niedzielę (6 grudnia) odbędzie się premierowy pokaz radiowego reportażu i rozmowa z bohaterami projektu na żywo.

„Zapytaj o Polskę” to projekt, w ramach którego trójmiejscy reemigranci dokumentowali swoje doświadczenia. Podczas trzymiesięcznych warsztatów i spotkań tułacze szukali odpowiedzi na to, co dała im emigracja, jakie były motywy powrotu, za czym tęsknili i jak z perspektywy życia za granicą oceniają współczesną Polskę. Efektem ich pracy jest multimedialna kolekcja wywiadów oraz cykl reportaży.

Emigracyjne biografie to także lustro polskiej historii – jak choćby opowieść Pana Ryszarda Bilińkiego, który uciekł do Danii w 1981 roku i przez kolejne półtora roku bezskutecznie próbował ściągnąć do siebie żonę i córkę. Zdesperowany, wraz z innymi kolegami w podobnej sytuacji, rozpoczął strajk głodowy. O proteście było głośno na całym świecie, w końcu dzięki pomocy królowej Danii rodzina znowu mogła być razem. Pan Ryszard wrócił do Polski w 2013 roku, do wolnego kraju i swojego domu.

Spotkanie – połączone z wystawą zdjęć – ma charakter otwarty i każdy, kto chciałby podzielić się swoimi emigracyjnymi wspomnieniami lub dowiedzieć się więcej o prowadzonym przez placówkę archiwum historii powinien odwiedzić muzeum w niedzielę, właśnie 6 grudnia.

[IMG]2[/IMG] [IMG]3[/IMG] [IMG]4[/IMG] [IMG]5[/IMG] [IMG]6[/IMG]