Muzycy z całego świata na Festiwalu Globaltica

Koncerty, Gdynia

Data 22.07.2015 00:00-26.07.2015 00:00
Miejsce Park Kolibki, Klub Atlantic
Miejscowość Gdynia
Bilety 26zł / 31zł - jednodniowy - 36zł / 41zł - karnet

W dniach 22-26 lipca odbędzie się jedenasta edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Na scenie wystąpią muzycy z Kuby, Libanu, Serbii, Zimbabwe czy Wybrzeża Kości Słoniowej, nie zabraknie też reprezentacji polskiej sceny etno. Oprócz koncertów spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty i masa zabaw dla najmłodszych.

[IMG_R]2[/IMG_R]

Jak co roku zapowiada się podróż po całym świecie, zarówno tym tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym. Na głównej scenie usłyszymy mieszankę tradycji z nowoczesnością, nieoczywiste fuzje muzyczne i ciekawe historie opowiadane muzyką. Jedna z nich dotyczy malijskiego zespołu MALIKANW, który powstał w 2012 roku z inicjatywy Festival au Désert z Timbuktu po tym, jak władzę w tym mieście przejęli dżihadyści i nałożyli na nie islamistyczny reżim. Tym samym muzyczne wezwanie o pokój w Mali – Festival au Désert „na wygnaniu” odbędzie się w Polsce! Na twórczość grupy składają się inspiracje pochodzące z różnych rejonów Mali – od północy aż po głębokie południe – ukazując różnorodność kulturową tego zachodnio-afrykańskiego kraju.

Organizatorzy zdradzają też, że od pewnego czasu planowali zapraszanie na Globalticę artystów, którzy łączą muzykę etniczną z jazzem. W tym roku udało się to za sprawą Libańczyka RABIHA ABOU-KHALILA, który wystąpi na specjalnym koncercie 26 lipca w Klubie Atlantic w Gdyni. Na Globalticę wracają też zaprzyjaźnione z festiwalową publicznością rytmy kubańskie – tym razem uosobione przez SONEROS DE VERDAD, którzy zabiorą w wyjątkową podróż do źródeł kubańskiej tradycji, ukazując przy tym współczesne oblicze tej bogatej sceny muzycznej.

[IMG_R]3[/IMG_R]

AZIZ SAHMAOUI & UNIVERSITY OF GNAWA (Maroko/Senegal) także zaprezentują fuzję rocka, w ich wykonaniu z jazzem, muzyką marokańską i tradycją Gnawa. Aziz Sahmaoui to jeden z bardziej utalentowanych artystów marokańskich – współzałożyciel legendarnej już grupy Orchestre National de Barbes.

Na kameralnym koncercie usłyszymy między innymi STELLĘ CHIWESHE, niezwykle ciekawą postać z Zimbabwe. To ona, jako pierwsza kobieta grająca na mbirze, zdobyła sławę i szacunek na muzycznej scenie swego kraju, dotąd zdominowanej przez mężczyzn. OSMAN MARTINS & SAMBA DE CANDEIA zaprezentują akustyczną muzykę inspirowaną klasyczną brazylijską sambą. Serbscy artyści z SHIRA U'TFILA koncentrują się na sefardyjskiej muzyce Bałkanów, czerpiącej swoje inspiracje z różnorodności kultur Hiszpanii, Turcji, krajów arabskich i bałkańskich właśnie. Drugi kameralny koncert zagra mistrz gry na sitarze – Hindus USTAD DHARAMBIR SINGH. AJINAI - mieszkający w Chinach muzycy pochodzenia mongolskiego, na scenie połączą tradycje Azji z elementami współczesnego rocka. Wystąpi także rezydujący w Berlinie wielokulturowy skład DJANGO LASSI. Polskę reprezentuje JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA – uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji.

CINEMA GLOBALTICA 22 i 23 lipca (środa, czwartek)

TIMBUKTU - Nagroda za reżyserię na festiwalu w Chicago w 2014r. Reżyser zdobył w tym roku Cezara – jedna z siedmiu statuetek dla produkcji (w tym najlepszego francuskiego filmu roku). Obraz konkurował z „Idą” o Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Akcja „Timbuktu” dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści i narzucają mieszkańcom islamistyczny reżim. Nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca im się przestrzeganie absurdalnych nakazów. Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przyjaciele nowego reżimu. Rok produkcji: 2014

[IMG_R]4[/IMG_R]

THE LAST SONG BEFORE THE WAR – pełnometrażowy film dokumentalny ukazujący powstanie i niepewną przyszłość corocznego malijskiego „Festival in the Desert”. Na tle zachwycających muzycznych koncertów, film w subtelny sposób ukazuje podejmowane wyzwania i sukcesy w procesie tworzenia wydarzenia artystycznego w niezwykle trudnych ekonomicznych i politycznych okolicznościach. Po dwunastu latach istnienia oraz zapadających w pamięć muzycznych chwil organizacja Festiwalu na Pustyni została zawieszona z powodów politycznych w 2012 roku, w momencie przejęcia kontroli nad Północnym Mali przez separatystycznych rebeliantów i islamskich bojowników. Rok produkcji: 2013

Część Literacka „Pociąg do podróży” 23-25 lipca

Tytuł została zaczerpnięty z tytułu książki Andrzeja Barta za zgodą autora.

„Pociąg do podróży” ma być projektem sprofilowanym na książki inspirujące do podróży lub zabierające za pośrednictwem literatury w podróż w odległe zakątki świata.

W tym roku przygotujemy cztery spotkania z pisarzami i ich książkami. Zaprosimy Artura Orzecha dziennikarza i iranistę, autora książki „Wiza do Iranu”, Andrzeja Muszyńskiego z książka „Cyklon”, podróżnika laureata Fundacji „Herodot” oraz wielu innych nagród min. gdyńskich Kolosów, Tamarę Tokaj psychologa i podróżniczkę autorkę książki „Indie głód Boga” oraz książkę Moniki Utnik-Strugały „Mamma mia”, książkę – przewodnik po kulturze Włoch skierowane do dzieci.

Spotkaniom będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje nawiązujące do tematów mawianych książek np. parzenie irańskiej herbaty, robienie pizzy z dziećmi.

Część teatralna – spektakl Kalino malino czerwona jagodo, realizowany przez Studio Teatralne KOŁO

“Kiedyś to ja miałam nogi” – wzdycha Józia. I nagle cztery stare, schorowane, zmęczone życiem baby przenoszą się w czasie. Poznajemy historię ich życia, ale przede wszystkim młodzieńczych miłości. Młodość i starość, dojrzałość i naiwność, męskość i kobiecość, radość i tęsknota – przeplatają się w pieśniach, wspomnieniach i muzyce, budujących tą ponadczasową opowieść. Gdy kobiety wrócą na swoje stałe miejsce na ławce przed chatą, będą znowu stare, ale wspomnienia dodadzą im sił, by przeżyć kolejny dzień. Spektakl “Kalino malino czerwona jagodo” to kolorowa, radosna i wzruszająca opowieść o kurpiowskich kobietach, w której wiele współczesnych dziewczyn odnajdzie także fragmenty własnych historii.

Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne na stronie festiwalu i w sieciach sprzedaży internetowej.

Informacje również tu:

www.globaltica.pl www.facebook.com/globalticafestival twitter.com/globaltica