Mieszkańcy Gdańska po zakończeniu II wojny światowej

Inne, Gdańsk

Data 11.06.2015 17:00
Miejsce Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, aula s. 208
Adres ul. Jana Bażyńskiego 4
Miejscowość Gdańsk
Bilety Wstęp wolny

Wykład dr Sylwii Bykowskiej „Mieszkańcy Gdańska po zakończeniu II wojny światowej” – Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście, 11 czerwca 2015.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na kolejne, czerwcowe spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście. Gościem Klubu będzie dr Sylwia Bykowska, która przedstawi wykład „Mieszkańcy Gdańska po zakończeniu II wojny światowej”.

Rok 1945 był dla Gdańska czasem bardzo tragicznym i smutnym. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez nacierającą ze wschodu Armię Czerwoną oraz przez broniące każdej ulicy wojska Wehrmachtu. Walki pochłonęły tysiące ofiar oraz spowodowały ogromne straty materialne, które są odczuwalne do dnia dzisiejszego.

Zakończenie walk nie oznaczało, że mieszkańcy Gdańska mogli czuć się bezpiecznie. Dominująca w mieście ludność niemiecka, a także mniejszość polska stawały się bardzo często ofiarami przemocy ze strony czerwonoarmistów. Była to cena, jaką zapłacili gdańszczanie za udzielenie poparcia Adolfowi Hitlerowi.

Sytuacja społeczna w Gdańsku po zakończeniu II wojny światowej wyglądała zupełnie inaczej niż jeszcze w czasie trwania konfliktu. Ludność niemiecka została wywieziona na zachód od rzeki Łaby, a w mieście zaczynało się rodzić nowe, polskie życie, które rozwijało się bardzo szybko. Zmiana sytuacji społecznej w Gdańsku po zakończeniu wojny spowodowała, że miasto pierwszy raz w swojej długiej historii stało się niepodważalnie miastem polskim, zarówno pod względem narodowościowym, jak i kulturowym.


Sylwia Bykowska – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego, jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół przemian społeczno-politycznych, a także kwestii narodowościowych w Polsce i na Pomorzu w XX w. Publikowała m.in. na łamach „Rocznika Gdańskiego”, „Studiów Gdańskich”, „Czasopisma Prawno-Historycznego”, „Pomeranii”, „Kultury i Edukacji” oraz „Biuletynu IPN”. Obecnie pracuje jako adiunkt w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, aula s. 208 (ul. Jana Bażyńskiego 4) Termin: 11 czerwca 2015 (w czwartek), godz. 17.00

Organizatorami spotkania są Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

[IMG]2[/IMG]