'Ojczyzna poza Ojczyzną' - spotkanie z Januszem Łukaszewskim

Inne, Rumia

Data 09.06.2015 18:00
Miejsce Stacja Kultura
Adres ul. Starowiejska 2
Miejscowość Rumia

9 czerwca o godz. 18.00 w Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia) odbędzie się spotkanie z Januszem Łukaszewskim pt. „Ojczyzna poza Ojczyzną – Lwów, Kresy Wschodnie oraz Polonia Amerykańska w relacji i eksponatach Konsula Janusza Łukaszewskiego”.

Spotkanie z Januszem Łukaszewskim to lekcja "żywej" historii- małe narracje snute wokół rzeczy ważnych - przedmiotów i pamiątek historycznych, które udało się byłemu konsulowi uchronić przed zniszczeniem. Eksponaty są tylko pretekstem, rodzajem zahaczki, katalizatorem do dalszych opowieści.

Przywołane historie dotyczyć będą przede wszystkim ludzi - polskich patriotów - których los oddalił od Ojczyzny, a którzy starali się na co dzień „zbudować” jej podwaliny na nowym terytorium. Realny wpływ Polonii na losy współczesnej Polski, rola weteranów i kombatantów w Polonii Amerykańskiej, doświadczenie pracy konsula i omówienie jego ważnej funkcji, to tylko nieliczne z zagadnień, które przybliży nam 9 czerwca były konsul.

Janusz Łukaszewski urodził się na Kresach Wschodnich. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1956-1980 pracował w jednostkach państwowych, samorządowych oraz w bankowości, jako rewident oraz radca prawny. W tym czasie pracował też jako dyrektor Domu Środowisk Twórczych w Łodzi, był impresario niewidomego pianisty Edwina Kowalika, laureata Konkursu Chopinowskiego, podczas jego tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1980 r. został doradcą NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej, później pracownikiem etatowym – do wprowadzenia stanu wojennego.

W stanie wojennym przebywał w USA, gdzie uzyskał azyl polityczny i prawo stałego pobytu. Jako pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych był kierownikiem Agencji Konsularnej we Lwowie (od maja 1990 r. do kwietnia 1991 r.) a następnie do 1994 r. konsulem w Konsulacie Generalnym w Chicago. Mieszkał przez pewien czas w Kalifornii, gdzie przeżył niegroźne trzęsienie ziemi, które zainspirowało go do napisania powieści przygodowej z elementami science-fiction „Przetrwanie” (Chicago, 1996).

Został dwukrotnie odznaczony za działalność na rzecz Lwowa i środowisk kresowych Krzyżem II Obrony Lwowa. Jako jedyny konsul na kontynencie amerykańskim został wyróżniony przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej na Zachodzie Krzyżem „Miecze Hallerowskie”, za szczególne zasługi na rzecz tego środowiska. W 2012 r. odznaczony medalem „Pro Patria” za całokształt służby Ojczyźnie i wybitne zasługi na rzecz Związku Solidarności Kombatantów Polskich.

Janusz Łukaszewski w sierpniu 2014 r. przekazał w darze Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi cenny eksponat, protokół z 27 czerwca 1890 r. z ekshumacji zwłok i ponownego pochówku Adama Mickiewicza.