'Po tej stornie horyzontu' - dialog poetycki Gabrieli i Piotra

Kultura, Rumia

Data 20.05.2015 18:00
Miejsce Stacja Kultura
Adres ul. Starowiejska 2
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny

W środę 20 maja o godz. 18.00 (środa) zapraszamy do Stacji Kultura na bogate w liryzm, wysublimowane, o wysokiej i zmiennej amplitudzie uczuć spotkanie poetyckie „Po tej stornie horyzontu”. Dialog poetycki pomiędzy Piotrem Szczepańskim a Gabrielą Szubstarską to nie tylko rozważania nad życiem, to przede wszystkim stany emocjonalne, ubrane w język rzewliwy,sentymentalny, przesycony melancholią.

Wystąpią: Piotr Szczepański oraz Gabriela Szubstarska.

"jest jeszcze horyzont

jak kameleon zmienia barwy

o tym że za nim nic nie ma

wiemy tylko ja i ty"......

Piotr Szczepański: poeta, plastyk, animator kultury. Debiutował na wieczorze poetyckim w Klubie Twórców Amatorów, w Ciechanowie 1975. Uprawia tkaninę artystyczną, specjalizując się w miniaturze tkackiej (stworzył specyficzną technikę tkacką), uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Od wielu lat animuje środowisko Trójmiasta do uprawiania i uczestniczenia w różnych formach aktywności twórczej w zakresie sztuki i kultury.

W latach 1980 - 1986 prowadził Klub Teatralny „Pinezka” gdzie intensywnie działała Scena Jazzowa i Teatralna, w latach 1995 – 1997 prowadził w Miejskim Domu Kultury na Oruni Klub Poetycki „ Loco Motywy”. Obecnie prowadzi Klub Osiedlowy Bolek i Lolek w Gdańsku, tam Scenę Prezentacji Poetyckich i nieformalną „ szkołę haiku”. Otrzymał III nagrodę na International Kusamakura Haiku Competition w Japonii 2001. Jest polskim koordynatorem Europejskiego Programu Prezentacji Twórczości Niewidomych Poetów „Liryczne Mosty”. Jest członkiem założycielem Gdańskiej Grupy Autorów Haiku, był członkiem Związku Literatów Polskich,( 2011 – 2014 ), jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Autorów „Koga” z siedzibą w Minden, jest członkiem i założycielem Międzynarodowej Grupy Poetyckiej „QuadArt”,

Gabriela Szubstarska: mieszka w Gdańsku, z zawodu nauczycielka. Autorka siedmiu tomów poetyckich, w tym w wersji niemiecko- polskiej oraz współautorka dwóch międzynarodowych programów poetyckich: „Na przekór”, Instytut Kaszubski/ „Wierzyłam w milczenie”, Instytut Kaszubski / „A jednak…”, Instytut Kaszubski / „Srebrna gra”, Wydawnictwo „Bernardinum” /„Treppe der erinnerung”,/”Schody pamięci”, Oficyna Wydawnicza ”Ars pro Memoria” / „Uchyliłam drzwi”, Wydawnictwo „Bernardinum”/ „Jednostronnie”, Wydawnictwo „Bernardinum”/ „Öffne die Hand”/ „Otwórz dłoń”, Oficyna Wydawnicza „Ars pro Memoria”, program poetycki pod red. Małgorzaty Płoszewskiej/ „Na krawędzi nocy”/ „Am rande der nacht”, Oficyna Wydawnicza „Ars pro Memoria”, program poetycki pod red. Małgorzaty Płoszewskiej

Pomysłodawczyni i reżyser montaży słowno- muzycznych m. in. : „Lucynie- przyjaciele”, poświęconego Lucynie Legut ; „Kobieta w… czyli aż strach pomyśleć”, współreżyser montażu „Andrzej Krzysztof Waśkiewicz- poeta”, organizator spotkania w Ratuszu Staromiejskim z okazji wydania 200 numeru e- Tygodnika Kulturalnego Pisarze.pl. Jej wiersze można znaleźć w publikacjach pokonkursowych i pismach artystycznych (m. in. „Zeszyty Literackie”, „Okolica Poetów”, „De musica”, „Znaj”) , a także w licznych polskich antologiach poetyckich, prasie, almanachach oraz w siedmiu niemieckich antologiach haiku.

Laureatka konkursów poetyckich. W 2013 roku otrzymała medal „Laur Twórczości Literackiej” nadany przez Wielką Kapitułę Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego. Na XV Targach książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2014” zdobyła II miejsce za książkę poetycką pt. „Jednostronnie”.

Przygotowuje i prowadzi w Trójmieście spotkania literackie, na które zaprasza autorów z Polski i zagranicy.