Koncert dla Pokoju Polskiego Chóru Kameralnego

Koncerty, Gdańsk

Data 08.05.2015 20:00
Miejsce Kościół Św. Mikołaja
Adres Świętojańska 72
Miejscowość Gdańsk
Bilety 15 - 30 zł

Polski Chór Kameralny zaprasza na Koncert dla Pokoju w 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu "Gaude Mater", który odbędzie się 8 maja 2015 o godz. 20:00 w Kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Program koncertu ma zwrócić uwagę na wartość pokoju na świecie. Koncert będzie swego rodzaju orędziem, kierowanym nie tylko do przywódców politycznych, ale do każdego człowieka.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, ustanowił Gdańsk miejscem uroczystych obchodów 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Z tej okazji Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego przygotował wydarzenie specjalne - Koncert dla Pokoju z udziałem wybitnego polskiego organisty - Andrzeja Białko.

Na program koncertu złożą się kompozycje sakralne E. Peppinga, M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego. Wieczór jest częścią jubileuszowego, XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej GAUDE MATER. Gdańsk jest jednym z 10 miast, które goszczą tegoroczne wydarzenia festiwalowe.

Tytuł koncertu zainspirowany został kompozycją Missa Dona Nobis Pacem - Obdarz nas pokojem - Ernsta Peppinga (1901-1981). Utwór ten powstał w 1948 roku w Berlinie i zaliczany jest do najwybitniejszych dzieł kompozytora. Była to pierwsza kompozycja sakralna napisana przez Peppinga od czasów II Wojny Światowej - fakt szczególny, zważywszy, że był on mocno związany z kościołem. Okres wojny był jednak dla kompozytora okresem swoistego "wewnętrznego wygnania". Opuścił w tym czasie także Berlin, by powrócić - już do zburzonego miasta - po wojnie. Missa Dona Nobis Pacem uważana jest za niezwykle osobistą wypowiedź kompozytora, obrazującą intelektualną i duchową przepaść, w jakiej znalazła się powojenna Europa.

Utwór Ernsta Peppinga zestawiony zostanie z pełnymi emocjonalnego napięcia kompozycjami polskimi: Missa Pro Pace Feliksa Nowowiejskiego oraz Improwizacjami organowymi na temat staropolskiej pieśni kościelnej Święty Boże Mieczysława Surzyńskiego, odnoszącymi się bezpośrednio do intencji zachowania pokoju. Obaj kompozytorzy związani byli z Berlinem przez okres studiów. Obaj cieszyli się sławą niezrównanych wykonawców i improwizatorów muzyki organowej. Feliks Nowowiejski uważany był przez swojego profesora kompozycji - Maxa Brucha - za jednego z najzdolniejszych uczniów. Nowowiejski był także laureatem wielu nagród kompozytorskich. Jego twórczość uhonorowana została między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta oraz godnością szambelana papieskiego w uznaniu kompozycji religijnych. W czasie I Wojny Światowej Nowowiejski został powołany do wojska. Po wybuchu II Wojny Światowej schronił się w Krakowie, gdzie komponował do 1941 roku.

Informacja o biletach:

Bilety w cenie 30 zł/ 15 zł do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego (ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 Gdańsk-Oliwa) lub na godzinę przed koncertem w Kościele św. Mikołaja.