Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem - w ramach projektu DKK

Inne, Rumia

Data 27.05.2015 18:00
Miejsce Stacja Kultura
Adres ul. Starowiejska 2
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny

W środę, 27 maja 2015 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia) na spotkanie autorskie z cenionym pisarzem Jackiem Dehnelem. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Dyskusyjnego Klubu Książki i ma charakter otwarty.

Jacek Dehnel poeta i prozaik, tłumacz z języków angielskiego i rosyjskiego, przekładał także pieśni do muzyki Astora Piazzoli, urodził się 1 maja 1980 w Gdańsku.

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich w 2005 roku oraz Paszportu Polityki za rok 2006. Jego debiutancki tom wierszy "Żywoty równoległe" ukazał się z pochwalnym tekstem autorstwa Czesława Miłosza umieszczonym na.okładce. Autor m.in. „Lali”, „Balzakiany”, „Matki Makryny”.

Jacek Dehnel dysponuje wypróbowaną strategią polemiczną. Wskazuje on mianowicie na dający do myślenia fakt, że akceptacja dla prowokacji estetycznych odwołujących się do awangardy zdaje się być obecnie daleko większa, niż kiedy prowokacja przyjmuje formę hołdu dla tradycji.

Najbardziej lakonicznie twórczość pisarza podsumował Maciej Robert. Wypowiedział on mianowicie zdanie: - Dehnel nigdy nie pasował do obrazu współczesnej literatury polskiej.

Ta obcość może stanowić zarówno atut, jak i zagrożenie. Atut, ponieważ nadaje ona twórczości Dehnela oryginalny charakter; zagrożenie, ponieważ uzyskana w ten sposób oryginalność łatwo może przekształcić się w rytualne powtarzanie własnych gestów.

Jak na razie pisarz unika jednak tego niebezpieczeństwa, umiejętnie żonglując typowymi dla swojej twórczości tematami i motywami. Każdemu powtórzeniu towarzyszy zazwyczaj drobna modyfikacja, niepozwalająca dziełu na ześlizgnięcie się w znany już czytelnikowi schemat. Fakt ten pozwala z zaciekawieniem oczekiwać kolejnych książek Dehnela.