Pociąg naszego wieku - spotkanie na pograniczu poezji i kolejnictwa

Inne, Rumia

Data 16.04.2015 18:00
Miejsce Stacja Kultura
Adres ul. Starowiejska 2
Miejscowość Rumia
Bilety Wstęp wolny

Stacja Kultura zaprasza 16 kwietnia 2015 r. o godz. 18:00 na spotkanie autorskie połączone z żywą dyskusją na temat kolejnictwa i poezji. Rozmowa toczyć się będzie wokół antologii "Pociąg naszego wieku" – która wyruszała właśnie ze stacji, zabierając ze sobą w podróż stu autorów, głównie z Polski, ale również z Grecji, Czech i Włoch.

Obrazki ukazujące zapomniane stacyjki, dworce, semafory zmusiły poetów do głębszych rozważań na temat życia i kondycji człowieka. Na liryczno-filozoficzne pytania odpowiedzi udzieli redaktor antologii Piotr Goszczycki.

Antologia kolejowa „Pociąg naszego wieku” (wydawnictwo Komograf i Literacka pkp-jazda) wyruszyła właśnie ze stacji. Piotr Goszczycki zabrał ze sobą w podróż stu autorów, głównie z Polski, ale także z Grecji, Czech i Włoch. Na przedniej stronie okładki zobaczymy lokomotywę ciągnącą wagony, w podróży gdzieś na pustkowiach, natomiast w wielu wierszach odnajdziemy obrazki ukazujące zapomniane stacyjki, dworce, semafory, zwrotnice, parowozy oraz starsze i nowsze modele pociągów.

Ta kolejowa scenografia zmusza jednak poetów do głębszych rozważań na temat życia i kondycji człowieka. Całość uzupełniają liczne fotografie przedstawiające to wszystko, co związane z kolejnictwem, a także cytaty, rozpoczynające każdą część antologii i nawiązujące do podróży pociągiem. Te ostatnie pochodzą m.in. z utworów Ewy Lipskiej, Edwarda Stachury, Gorana Bregovica oraz aktora Piotra Polka.

Więcej informacji dotyczących spotkania TUTAJ

Pociągi, podróż pociągiem, małe stacyjki i leciwe lokomotywy stanowią źródło inspiracji dla wielu piszących. Ta tematyka wciąż cieszy się popularnością, zarówno wśród piszących jak i wśród czytających.

Nowa antologia liczy ponad czterysta stron i jest nie tyko przeznaczona dla pasjonatów kolejnictwa, ale dla wszystkich, którzy lubią podczas podróży pociągiem zamyślić się czasem nad naszą codziennością, gdyż poeci w swoich wierszach próbują odpowiedzieć na pytanie jak ten XX, XXI wiek zmienił nas samych i jak my zmieniliśmy nasz świat.

Antologia jest dostępna za pośrednictwem strony.