15.09.2010 08:26 0

Tydzień ekologicznego podróżowania po Gdyni

Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach 16-22 września ZKM w Gdyni – i nie tylko – przygotował dla mieszkańców wiele atrakcji, których szczegóły znajdują się poniżej. 18 września w Gdyni odbędzie się Pierwszy Europejski Dzień Trolejbusów. Przypominamy również o Europejskim Dniu bez Samochodu, który przypada 22 września. Z tej okazji 26 września miasto zaplanowało wielki festyn, ale szczegóły poznacie Państwo w przyszłym tygodniu.

ZKM w Gdyni – wycieczki, konkurs fotograficzny, linia 101 i bezpłatne przejazdy

W dniach 15-21 września młodzież gdyńskich szkół (SP nr 13, SP nr 21 oraz ZS nr 14) zwiedzi Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. Na terenie obu firm uczniowie poznają pracę kierowcy oraz pracowników zaplecza technicznego, etapy codziennego przygotowywania pojazdów do obsługi komunikacyjnej oraz obejrzą jedne z najnowocześniejszych zajezdni w Polsce.

Do 24 września posiadacze biletów okresowych ZKM w Gdyni (bilety miesięczne, semestralne lub trzydziestodniowe ważne w miesiącu wrześniu 2010 r.) mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym. Wystarczy wykonać i przesłać na adres e-mailowy: [email protected] fotografię nawiązującą tematycznie do obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu. W e- mailu zgłoszeniowym należy również podać imię, nazwisko, numer karty e-biletu i telefon kontaktowy. Lista 20 nagrodzonych osób, które otrzymają bilet miesięczny sieciowy ważny na dowolnie wybrany miesiąc w okresie październik – grudzień 2010 r., zostanie opublikowana 28 września na stronie internetowej Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni: www.zkmgdynia.pl .

W sobotę (18 września) oraz w nocy z soboty na niedzielę (18/19 września) uruchomiona zostanie bezpłatna linia autobusowa 101. Trasa nawiązywać będzie do jej historycznego przebiegu z Dworca Kolejowego w Gdyni, ul. Świętojańską i al. Zwycięstwa, al. Niepodległości w Sopocie oraz al. Grunwaldzką i al. Zwycięstwa do Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Odjazdy spod Dworca Głównego PKP w Gdyni oraz Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku w godz. 10.00-19.00 co 30 min., a w godz. 20.30-2.30 co 90 min. Autobusy będą się zatrzymywać na wszystkich przystankach na trasie przejazdu.

W środę (22 września) każdy posiadacz lub współposiadacz samochodu będzie mógł bezpłatnie korzystać z usług gdyńskiej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest posiadanie podczas podróży ważnego dowodu rejestracyjnego.

Pierwszy Europejski Dzień Trolejbusów w Gdyni

W sobotę (18 września) w kilku miastach europejskich, w tym w Gdyni, obchodzić będziemy Europejski Dzień Trolejbusów. To część projektu TROLLEY, promującego ten środek transportu w miastach Europy Centralnej jako najczystszy i najbardziej ekonomiczny.

Z tej okazji w piątek (17 września) uczniowie SP nr 10 w Gdyni Chyloni udadzą się na rowerach do Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej, by od godz. 9.45 zwiedzać jego siedzibę. W budynku szkoły (ul. Morska 192) o godz. 11.30 otwarta zostanie wystawa zdjęć trolejbusów z miast partnerskich projektu TROLLEY.

W sobotę (18 września) w godz. 9.00-13.00 (co 60 minut) na trasie Gdynia Dworzec Główny PKP – Węzeł Franciszki Cegielskiej kursować będzie ul. 10 Lutego i Świętojańską zabytkowy trolejbus Saurer linii 67, nawiązującej do 67. rocznicy komunikacji trolejbusowej w Gdyni. Pierwsze „trajtki” pojawiły się w mieście 18 września 1943 r. Linia będzie bezpłatna.

Tego samego dnia, o godz. 14.00 w Parku Rady Europy rozpocznie się festyn rodzinny „Mama, Tata i Ja” organizowany przez gdyński MOPS. Jedną z atrakcji będzie zabytkowy trolejbus.

Kontakt: Wanda Strzyżewska, tel. 58 668 88 76, e-mail: [email protected];

Marcin Wołek, tel. 609 685 215, 605 215 685, e-mail: [email protected] .

Mamo, Tato, wybieram ekotransport

ZKM Gdynia rozpoczyna kampanię skierowaną głównie dzieci w wieku 5-9 lat z gdyńskich i sopockich przedszkoli oraz szkół. Jej celem jest edukacja w zakresie ekologicznych środków transportu miejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia komunikacji trolejbusowej – jako wygodnej, szybkiej i przyjaznej dla środowiska alternatywy dla samochodu osobowego.

Głównym elementem kampanii jest program edukacyjny, do którego w 2010 i 2011 r. przystąpi ponad 2000 dzieci w szkołach i przedszkolach Gdyni oraz Sopotu. Najmłodsi w formie zabawy, pod kierunkiem odpowiednio przeszkolonych nauczycieli, poznają rożne formy podróżowania po mieście, zasady bezpieczeństwa i kulturalnego zachowania w środkach komunikacji. Korzystać będą ze specjalnie przygotowanych materiałów.

Więcej informacji o kampanii będzie można uzyskać podczas seminarium inaugurującego projekt w Hotelu Hotton w Gdyni, 20 września o godz. 10.00. Tego samego dnia ruszy strona internetowa www.wybieramekotransport.pl, na której dzieci znajdą wiele ciekawych materiałów – gier, kolorowanek, zagadek czy quizów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24