29.12.2010 08:59 0

Gdynia - w czasie mrozów dokarmianie zwierząt jest konieczne!

Surowa zima sprawia kłopoty ludziom, ale dla zwierząt jest zagrożeniem życia. W Gdyni rozpoczęliśmy już systematyczne dokarmianie, zarówno ptaków jak i zwierząt leśnych.

Została zakupiona pasza na dokarmianie ptactwa w ilości: 1/2 tony pszenicy, 105 kg słonecznika i 100 kg tzw. turbo-mieszanki. Dla saren i dzików mamy kukurydzę w ilości ok.1 tony i zgodnie z umową zawartą ze Strażą Leśną do dyspozycji siano i warzywa na dokarmianie.

Na terenie Gdyni dokarmianie ptactwa odbywa się na plaży miejskiej, w Marinie (basen żeglarski) na plaży przy Bulwarze Nadmorskim w okolicy restauracji Barracuda oraz w dwóch karmnikach zadaszonych usytuowanych w Parku Kilońskim i na Kamiennej Górze . Paśniki i karmniki obsługuje eko- patrol Straży Miejskiej.

Dwa miejskie karmniki dla saren znajdują się w lasach redłowskich i orłowskich. Obydwa
wyposażone są w sól, tzw. lizawki. Pozostałych 11 paśników na terenie gdyńskich lasów od Cisowej po granicę z Sopotem należy do Straży Leśnej i znajdują się: na granicy Sopotu i Gdyni 1 duży tzw. „magazyno - paśnik", w którym umieszcza się jednorazowo ponad 1 tonę karmy (siano, ziemniaki, buraki, marchew itp.). Tutaj najchętniej stołują się dziki. Ich obsługą zajmują leśniczy i przedstawiciele Kół Łowieckich.

Ciekawostka:

Część bardzo płochliwych saren nie chce korzystać z paśników, nawet podczas tak srogiej zimy, jaką mamy obecnie, dlatego rozkłada się im siano na drzewach, na szlakach ich wędrówek.

Dokarmianie zimowe zwierząt jest koordynowane z leśniczymi, łowczymi, prezesami kół łowieckich, przedstawicielami Straży Leśnej, Miejskiej i Granicznej i będzie kontynuowane tak długo jak okaże się to konieczne.

Zima jest także najtrudniejsza dla kotów podwórkowych. Miasto apeluje do mieszkańców, spółdzielni mieszkaniowych i Administracji Budynków Komunalnych, aby zadbali o „swoje" koty i pomogli im przetrwać mrozy. Miasto funduje bezpańskim kotom drewniane domki ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W ciągu ostatnich czterech lat przekazano ich ponad 120. Domki są ocieplane i mają osłonięty daszkiem podest. Koty mogą przetrwać w nich śnieżną i mroźną zimę. Jest to ważne szczególnie tam, gdzie lokatorzy lub administracja zamykają piwnice. Opiekunowie kocich domów zobowiązani są do utrzymywania czystości i porządku wokół nich. Mogą otrzymać środki antykoncepcyjne i suchą karmę. Porady na temat pomocy bezdomnym kotom oraz tworzenia pomieszczeń dla nich można uzyskać w schronisku „Ciapkowo" (tel. 58 622 25 52) lub w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa (tel. 58 66 20 201).

Również psy bardzo ciężko znoszą mrozy, zwłaszcza te podwórkowe - jeśli ich właściciele nie zadbali o ocieplenie bud. Psie budy powinny być odpowiednio zabezpieczone przed zimnem - z zasłoniętym wejściem, wyłożone słomą, która jest lepsza niż inne wyściółki, gdyż nie przemaka, izoluje od chłodu i zatrzymuje ciepło. W razie zaobserwowania przypadków zaniedbań (np. na działkach), należy dzwonić do Schroniska Ciapkowo (tel. 58 622 25 52) lub do Straży Miejskiej (tel. 986).

Zima to także trudny czas dla psów i kotów ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt „Ciapkowo" w Gdyni (ul. Małokacka 3A). Osoby, które szukają czworonożnego przyjaciela mogą pomóc adoptując czworonoga. Na nowego opiekuna czeka 150 piesków i 120 kotów.

Schronisku można również pomóc włączając się w akcję „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę" i ofiarując koce, legowiska, karmę lub przekazując datek na zakup nowych, ocieplanych bud dla psiaków: nr konta 55 1020 1853 0000 9902 0069 5668 (z dopiskiem „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę"). Więcej informacji na stronie internetowej: www.otoz.pl . Kontakt: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals, Gdynia, ul. Świętojańska 41/16, tel. 58 550 43 73, e-mail: [email protected] ; Ewa Gebert, Prezes OTOZ Animals, tel. 513 177 173, Anna Drewa, Inspektor ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals, tel. 517 274 947.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...