27.08.2012 18:30 0

Dwa medale dla chodziarza z Redy

W dniach 16-25 sierpnia 2012 odbyły się 18. Mistrzostwa Europy Weteranów w Lekkiej Atletyce zorganizowane przez trzy przygraniczne miasta Zittau (Niemcy), Zgorzelce (Polska) i Hradek nad Nisou (Czechy). W imprezie wystartowało 3837 zawodników z 38 krajów.

Kolejne udane starty w swojej 44 letniej karierze zanotował redzianin Mirosław Łuniewski. W dniu 19 sierpnia chodziarze rywalizowali na dystansie 5000 m na stadionie w Zgorzelcu. Start odbył się w samo południe gdy temperatura wynosiła 32 stopnie C w cieniu. Mirosław Łuniewski poszedł bardzo dobrze pod względem taktycznym i praktycznie niezagrożony minął linię mety na pierwszej pozycji, zdobywając tytuł mistrza Europy w czasie 25:06.27. Drugi linię mety minął aktualny rekordzista Europy Fabio Ruzier ze Słowenii – 25:20.53. Brązowy medal wywalczył Rosjanin Vladimir Barabasz – 25:29.23.

Po dwóch dniach przerwy, 22 sierpnia w Hradku nad Nisou rozegrano dystans 20 km na szosie. Na selektywnej, pagórkowatej trasie zwyciężył Fabio Ruzier w czasie 1:48:18. Wicemistrzem Europy został Mirosław Łuniewski, który wynikiem 1:48:50 poprawił 42 letni rekord Polski. Brązowy medal zdobył Niemiec Helmut Prieler – 1:49:35.