03.07.2012 14:30 0

Diecezja Gdańska: Mniejsza ilość katolików

Co roku przeprowadza się badania niedzielnych praktyk religijnych. Do tego celu stosuje się dwa wskaźniki: dominicantes i communicantes.

Wskaźnik domonicantes rachuje się osobno dla każdej parafii jako odsetek wiernych, którzy uczestniczą w niedzielnej Mszy Świętej w stosunku do ogółnej liczby wiernych zobowiązanych do tej czynności. Przyjęto,że w niedzielnym nabożeństwie winno wziać udział 82 % osób, którzy deklarują, że są chrześcijanami. Pozostali to ludzie chorzy oraz dzieci do 7 roku życia.

Drugi wskaźnik czyli communicantes oblicza się na podstawie liczby osób przyjmujących Komunię Świętą do liczby osób zobowiązanych do jej przyjęcia. Tak więc wskaźnik dominicantes dla diecezji gdańskiej wynosi 38,2%, a communicantes 16,7%. Średni poziom dominicantes waha się na poziomie 40%. Zdarza się niewielkie odstępstwo od tej reguły, które wynosi około 2% w górę lub w dół. Z raportu przedstawionego przez Insytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że prawie o 2% spadła liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy Świetej.

Jak się okazuje jest to wynik poniżej średniej krajowej, aczykolwiek i tak lepszy od większości diecezji w kraju. W całej Posce odnotowano niewielki spadek religijności.

  • Kiedyś było inaczej. Polskę do religijności nakłania jakiś konkretny historyczny bodziec. Dawniej były to zabory, później II wojna światowa, potem komunizm. Teraz, kiedy żyje nam się lepiej zapominamy o podstawowych wartościach jakimi powinniśmy kierować się w życiu. Zapominamy także o Bogu. Tylko, gdy przydarzy nam się dziejowa katastrofa albo rodzinna tragedia stajemy ponownie przed obliczem Boga by prosić go o wsparcie dla nas samych. Wówczas też potrafimy się zjednoczyć. Wtedy, gdy odchodzimy od wiary, zatracamy poczucie naszych wartości, poczucie patriotyzmu. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy szykanowani przez znajomych za to, że chcemy uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej. Dzisiejsza młodzież woli hedonistyczne przyjemności aniżeli duchową rozkosz – mówi Patrycja z Wejherowa.

Pośród wszystkich katolików w diecezji zdarzyły się 34 akty apostazji. W całej Polsce było ich aż 459. Apostazja jest oficjalnym odejćiem od wiary chrześcijańskiej. Wówczas w kościele osoba taka w obecności dwóch świadków i proboszcza, wygłasza oficjalną formułę mówiącą, że wyrzeka się wiary w Boga. Ksiądz wówczas ma założoną czarną stułę, która jest wyrazem żałoby i smutku. Symbolizuje to na swój sposób śmierć wiary w tym człowieku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...