30.06.2012 11:04 0

Świętojańskie EUROgranie w Gdańsku

Najkrótsza noc w roku to od zawsze wspaniała okazja do świętowania. Tradycja koncertów świętojańskich organizowanych przez NCK w Kościele św. Jana sięga 1995 roku. W tym roku odbędzie się koncert świętojański pt. EUROgranie. Będzie to spotkanie dwóch energetycznych zespołów muzycznych, które stworzyły swój niepowtarzalny styl.

Wystąpi jeden z najpopularniejszych zespołów ukraińskich – HAYDAMAKY oraz polska grupa BUBLICZKI. Niespodzianką dla widzów będzie wspólne wykonanie jeszcze nieznanych  nikomu, pisanych specjalnie na tę okazję utworów. Data - 30 czerwca, godz. 19.00.

O zespołach:

Bubliczki to 7 osobowa grupa hulaszczo - muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. Od 2007 grupa miksuje bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród wszystkich amatorów bałkańskiego groove'u. Panowie mają na koncie długogrający krążek pod sugestywnym tytułem Opaa! wydany w 2010 roku. W tym samym roku, zespół stworzył muzykę do spektaklu Łódzkiego Teatru Pinokio, pt. Historia Występnej Wyobraźni na podstawie prozy Brunona Schulza. W krótkiej historii zespołu nie zabrakło Oskarów i innych tego typu zaszczytów. W 2008 roku zdobyli II miejsce na Mikołajkach Folkowych, w 2009 I miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Polskiego Radia) - najważniejsze dla zespołu wyróżnienia na rodzimej scenie folkowej. Bubliczki aktualnie przygotowują drugi album, którego piorunujące efekty usłyszymy już niebawem...

Skład:

  • Mateusz Czarnowski – akordeon, śpiew
  • Michał Czarnowski- skrzypce, śpiew
  • Marek Kubiszyn - trąbka
  • Arkadiusz Głogowski - puzon
  • Krzysztof Kowalczyk – klarnet, saksofon
  • Piotr Bruski - tapan, cajon, darbuka, cymbały, perkusjonalia
  • Artur Pacak - kontrabas
  • Mateusz Klepacki - soundmaster

HAYDAMAKY - ten ukraiński zespół jest muzyczną wizytówką Ukrainy. To towar eksportowy znad Dniepru, grający więcej koncertów za granicą niż na Ukrainie. W ciągu kilkunastu lat istnienia zespół przechodził różne zmiany składu i stylu, by ostatecznie ukierunkować się na gatunek muzyczny, który sami wymyślili i wypromowali – KOZAK ROCK. To umiejętne połączeniu ludowych elementów muzyki ukraińskiej ze światowymi trendami, to tygiel ukraińskości, nut bałkańskich, cygańskich i żydowskich, na które nakłada się stary dobry rock, reggae czy punk. Pierwszy album - Haydamaky wywołał spore zamieszanie na rodzimym rynku muzycznym. Na płycie pojawiły się ludowe brzmienia z regionów Polesia, Bukowiny i Zakarpacia, zagrał również jeden z najbardziej znanych ukraińskich kobzarzy – Taras Kompanichenko. Unikalnego charakteru płycie nadały również elementy folklorystyczne z różnych stron świata i kultur. Płyta Haydamaky została okrzyknięta najciekawszym projektem muzycznym na Ukrainie 2001 roku.

Trzy lata później dyskografia zespołu wzbogaciła się o kolejny krążek – Boguslav. Album został ciepło przyjęty również w Zachodniej Europie i USA. Na początku 2006 roku Haydamaky podpisali kontrakt z wytwórnią fonograficzną EastBlok Music (Niemcy) i agencją koncertową Agents 4 Music (Niemcy), mocno wchodząc na rynek zachodnioeuropejski z albumem Perverzija, zmienionym na Ukraine Calling. Album ten zajął siódmą pozycję na World Musics Chart Europe, zaś utwór Za nashov stodolov” znalazł się na playliście Charley Gilletta (BBC).

7 kwietnia 2008 r. ukazał się w Polsce album Kobzar, w całości nagrany w jednym z ostatnich, polskich, analogowych studiów nagrań w Wiśle. Krążek był zaczątkiem ścisłej współpracy z Polskimi artystami. Rezultatem tych działań był wydany w czerwcu 2009 roku, wspólny albumu z legendarną polską grupą Voo Voo zatytułowany po prostu Voo Voo i Haydamaky. Album szybko stał się złotą płytą i był nominowany do Fryderyków 2010 oraz Wirtualnych Gęśli 2010. Zespół intensywnie koncertuje i bierze udział w wielu prestiżowych europejskich festiwalach muzycznych.

Obecnie Haydamaky pracują nad nowym albumem, który ukaże się jesienią 2012 roku. Tym razem będzie to muzyczna podróż w krainę mocnych gitar…

Bilety (50,40, 20 zł) dostępne są w punktach sprzedaży sieci Ticketpro Polska (Salony Empik, MM, Saturn, mediaexpert, biura podróży) oraz na stronie www.ticketpro.pl. W dniu koncertu bilety będą sprzedawane od godz. 17.00 w Centrum św. Jana.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24