13.01.2015 12:42 0

Wejherowo: 365. rocznica nadania praw miejskich

www.wejherowo.pl

Dzisiaj, 13 stycznia 2015 roku, mija 365. rocznica nadania praw miejskich dla Wejherowa. Z tej okazji przypominamy historię miasta.

Wejherowo założone zostało w 1643 roku przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera by siedem lat później uzyskać prawa miejskie.

Powstanie tego miasta wiąże się z wyprawą założyciela i króla Władysława IV pod Smoleńsk. Wówczas to bojąc się o swoje życie wojewoda złożył przysięgę Bogu, iż jeśli wyjdzie z opresji to zbuduje na swych włościach kościół oraz założy tam klasztor. Nowo utworzone miasto było jedynym na ziemi kaszubskiej, które znajdowało się w prywatnych rękach. Tutejsza ludność osadę tą nazywała Wejherowską Wolą bądź Nowym Miastem co miało oznaczać odgraniczenie się od Pucka.

Miasto zostało ulokowane na prawie chełmińskim jako ostatnie tego typu na Pomorzu zapewniając w ten sposób większe prawa dziedziczenia, a zarazem mniejsze obciążenia wojskowe. Jakub Wejher po ufundowaniu Kościoła Trójcy Przenajświętszej oraz klasztoru ojców franciszkanów wpadł na pomysł stworzenia Kalwarii Wejherowskiej. W jej skład wchodziło wówczas 19 kapliczek. Kilka z nich ufundował Jakub Wejher, a resztę dworzanie oraz ród z jakiego pochodził założyciel.

Wejherowo należało do takich rodów jak Radziwiłłowie, Sobiescy czy Przebendowscy by w późniejszym czasie dostać się w ręce angielskiego konsula zamierzającego sprzedać miasto Keyserlingkom.

W wyniku I rozbioru Polski Wejherowo stało się miastem Pruskim. W 1887 roku utworzono 2 powiaty: pucki i wejherowski. Do ich połączenia doszło dopiero w 1928 roku tworząc tak zwany powiat morski by w późniejszym czasie znów powrócić do pierwotnej formy dwóch oddzielnych powiatów. W czasie, kiedy Wejherowo znajdowało się pod zaborem pruskim dochodziło do intensywnej germanizacji tutejszej ludności. Język niemiecki stał się językiem urzędowym. Przed takim stanem rzeczy zawzięcie broniła się ludność zamieszkująca ten teren. Dobitnym przykładem może okazać się ukazanie roli filomatów walczących zaciekle o utrzymanie polskości pod każdym względem. Rozpowszechniano polskie gazety, powstawały małe zakłady pracy, bank kaszubski i wiele innych.

Kres walki o polskość miał miejsce dopiero 10 lutego 1920 roku. Data symboliczna zaślubin Polski z morzem - czas długo wyczekiwany przez ludność Wejherowa. Wtedy to miasto założone przez wspomnianego wojewodę malborskiego znów zostało przyłączone do terytorium Polski.

Okres międzywojnia był okresem rozkwitu i rozwoju miasta. Powstawały nowe szkoły, ośrodki sportu, nowe drogi i ośrodki kulturalne w tym Teatr Kaszubski. W mieście rozpoczęto wydawać gazetę kaszubską. Wejherowo powoli przygotowywało się do wojny – czasu niepewności i ponownej walki o zachowanie polskości.

www.wejherowo.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24