23.05.2012 10:12 0 DobreKalorie.com

Biały cukier zagrożeniem życia

To, że cukier nie należy do zdrowych produktów spożywczych wie prawie każdy, ale mało, kto wie, gdzie się kryje go najwięcej. O wpływie tej substancji na nasz organizm opowiada dietetyk medyczny z portalu DobreKalorie.com.

Dużo osób zapytanych „czy Pan, Pani słodzi?” odpowiada... nie absolutnie ja cukru w ogóle nie używam już od kilku lat. Po analizie żywieniowej wychodzi jednak na to, że to nie prawda. Cukier prosty jest bardzo powszechnie stosowany w produktach spożywczych, jest dodawany praktycznie do wszystkiego w celu poprawy smaku danego produktu. Najlepiej, gdy policzysz łyżeczki cukru, które zjadasz, na co dzień, w tym może pomóc Ci informacja na etykietach - ile gram cukru zawiera 100 g produktu. Cukier ukryty jest w sokach, słodkich napojach, serkach homogenizowanych, owocowych jogurtach, ciasteczkach, batonikach, drożdżówkach itp.

Biały cukier nazywany jest białą śmiercią, drastycznie to brzmi, ale jest to prawdą. Biały cukier rozregulowuje pracę narządów wewnętrznych - głównie pracę trzustki. Wysoki poziom cukru musi być obniżony przez insulinę - wytwarzaną przez trzustkę, zbyt duży poziom insuliny może doprowadzić komórki do insulinooporności. Insulina jest hormonem, który dostarcza informację do komórek np. wątroby, mięśni, mózgu i tkanki tłuszczowej, że rozpoczęło się spożywanie pokarmu (glukozy) i należy pozwolić na przenikanie glukozy z krwi do poszczególnych komórek, przez które powinna być wykorzystana.

Kiedy dany człowiek je zbyt dużo produktów wysokosłodzonych, dochodzi wówczas do uodpornienia się komórek na insulinę, a więc cukier nie zostaje wprowadzony do komórek, tylko krąży we krwi, taki stan doprowadza to do cukrzycy II. Cukrzyca II to ciężka w przebiegu choroba, która może powodować bardzo poważne powikłania – nawet śmierć.

Cukier złożony znajdujący się w mąkach razowych, płatkach owsianych nie powoduje tak dużych „wyrzutów” insuliny, jak prosty cukier, co w ogromnym stopniu chroni nasz organizm przed niebezpiecznymi chorobami. Pamiętajmy jednak, że wszystko, nawet cukier złożony powinien być przyjmowany w odpowiednich ilościach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...