16.06.2012 09:01 0

Kaszubski dizajn na konferencji w Redzie

kaszubebe.pl

W Redzie, 16 czerwca odbędzie się Konferencja „Folkjo! - Fuzja tradycji z nowoczesnością”. Wydarzenie będzie opierać się na rozważaniach, dotyczących wpływu dizajnu na uwspółcześnienie pojęcia folkloru i tego, w jaki sposób odejście od typowo ludowego postrzegania kaszubskiego wzornictwa może przyczynić się do zmiany wizerunku regionu, a także do zmian w jego polityce kulturalnej.

"Folkjo!" to wystąpienia prelegentów (ekspertów w dziedzinie folkloru, wzornictwa, marketingu), panel dyskusyjny, prezentacje multimedialne oraz wystawa. Główną ideą i energią działań w ramach konferencji jest ukazanie całego "cyklu" – począwszy od oryginalnego wzoru kaszubskiego, poprzez jego przetworzenie na współczesny język dizajnu, kończąc na samej strategii marketingowej i promocji folkloru w nowoczesnej adaptacji.


Podczas konferencji wystąpią:

  • Hubert Bilewicz - Wykłada historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim oraz w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów pedagogiki zdolności i twórczości UMK w Toruniu oraz gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zajmował się zagadnieniami architektury 19. i pierwszej połowy 20. wieku. Prowadził badania nad architektami polskimi studiującymi w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się również pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Obecnie kończy pisanie rozprawy z problematyki polskiej sztuki użytkowej i designu 20. wieku (przewód doktorski na Wydziale Historycznym UW). Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Publikował m.in. na łamach "Architektury", "Designu", "Spotkań z Zabytkami". Jest współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum. Współtwórca "Indeks 73" w Gdańsku.

  • Tomasz Fopke - animator kultury, poeta, kompozytor, dyrygent. Naczelnik Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku (1999). W l.1999-2000 był opiekunem muz. zespołu „Stolem” w Chwaszczynie, od 2000 dyryguje luzińskim chórem „Lutnia”, koncentrującym się na wykonawstwie muzyki kaszubskiej. Twórczość F. obejmuje wiersze, do których nierzadko komponuje własne melodie.

Wiele z nich wykorzystywanych jest w telewizyjnym magazynie regionalnym „Rodnô Zemia”, programach radiowych, poświęconych tematyce regionalnej oraz drukowanych w „Nordze” i „Gazecie Kartuskiej”. Obok współpracy z telewizją jest autorem tekstów dla kasz. zespołu rockowego „Chëcz”, autorem piosenek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, także o zabarwieniu bluesa i rapu. Aranżuje utwory dla zespołów folklorystycznych i chórów. Najobszerniejszy wybór piosenek, tekstów poetyckich Tomasza Fopke zawiera śpiewnik Piesnie RodnyZemi (2003). Obok piosenek jest on również kompozytorem Pierszi Kaszëbsczi Pasji (wyd. Region, 2003) do słów Ewangelii wg św.Marka oraz pomysłodawcą wydania składanki kaszubskich pieśni bożonarodzeniowych Kaszëbi na Gòdë (2003. 2005) oraz Zjazdów Śpiewaków Kaszubskich. Laureat nagrody literackiej im. R.Wróblewskiego (2001), konkursu na wiersz o Matce Boskiej Sianowskiej (2002), Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. M. Stryjewskiego (2002).

  • mgr Marta Aleksandra Flisykowska, urodzona 8.02.1985 w Toruniu, ukończyła jednolite studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swój dyplom obroniła na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa, na kierunku Wzornictwo. Po ukończeniu studiów magisterskich w roku 2010 została przyjęta na Środowiskowe Studia Doktoranckie w macierzystej uczelni, gdzie zajmuje się ideą glokalności w projektowaniu. Interesuje się różnymi aspektami projektowania również w kontekście społecznym, a swoje spostrzeżenia wykorzystuje w projektach oraz w publikacjach. Jej prace oraz artykuł zostały opublikowane. Jest autorką artykułów publikowanych m.in. w “Trend Book 2011 +” , Trend Book 2012 +”, a także kwartalniku "Take me". Brała udział w krajowych i zagranicznych targach i festiwalach , m.in. „Łodź Design”, „About Design”, „Inhorgenta Europe”,  „Festiwal tożSAMOŚĆ”. Od sierpnia 2010 roku jest  członkinią Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo. 

  • Wojciech Kłosowski - ekspert samorządowy, specjalista w dziedzinie strategicznego planowania rozwoju lokalnego. Doradza samorządom lokalnym w Polsce i kilku innych krajach Europy. Zajmuje się między innymi rewitalizacją obszarów miejskich, lokalnymi politykami społecznymi i strategiami rozwoju kultury. Autor i redaktor licznych publikacji z tych dziedzin, m. in. „Wyspy szans; jak budować strategie rozwoju lokalnego” i  „Kierunek kultura, promocja regionów poprzez kulturę”. Wykłada zarządzanie kulturą w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie.

Studiował na wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. W 1990 i 1991 roku przewodniczył sejmowemu zespołowi ekspertów "Ekorozwój 2020. Jako członek Państwowej Rady Ochrony Środowiska doradzał kolejno pięciu ministrom do spraw środowiska. Autor wielu książek o tematyce samorządowej. Jest specjalistą w dziedzinie planowania strategicznego. Jego książka- Wyspy Szans: jak budować strategię rozwoju lokalnego jest uważana za podstawowy podręcznik w dziedzinie strategicznego planowania rozwoju lokalnego. Specjalizuje się także w tematyce rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Jest autorem licznych lokalnych programów rewitalizacji polskich miast.


Po wystąpieniach prelegentów nastąpi krótka przerwa kawowa, następnie odbędzie się BarCamp (formuła BarCampu to „user - generated conference” – demokratyczne, oddolne „antyseminarium”, w którym nie ma podziału na ekspertów i biernych słuchaczy). Istotą BarCampu jest dzielenie się wiedzą, powszechna dostępność i otwartość. Każdy będzie mógł zadawać pytania każdemu, a chętni będą mogli wygłosić kilkuminutowe (maksymalnie 5 minut) refleksje, dotyczące tematów podjętych na spotkaniu (zapisy do tych wystąpień podczas samej konferencji).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...