24.04.2012 09:09 0

Remusowa Kara po raz piąty

W ciągu ostatnich czterech dni (19-22 kwietnia 2012) młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z całych Kaszub miała okazję uczestniczyć w warsztatach regionalnych „Remusowa Kara” organizowanych przez Klub Studencki Pomorania i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, a finansowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Warsztaty zostały przeprowadzone już po raz piąty. Z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. W tym roku udział w nich wzięli uczniowie ze szkół z Kartuz, Brus, Pucka, Kościerzyny, Wejherowa, Lęborka i Rumii. Wszyscy wyjechali z Władysławowa (gdzie odbywały się warsztaty) przekonani, że w przyszłym roku znowu chcą się spotkać.

Ideą i głównym założeniem warsztatów jest pogłębienie wśród uczniów wiedzy o Kaszubach. Zauważamy, że młodzi ludzie, mimo tego że wykazują się ogromnymi chęciami i pędem ku wiedzy, mają znikome wiadomości na temat regionu, w którym mieszkają. My chcemy to zmienić, a zorganizowanie warsztatów jest na to świetnym sposobem - mówi Paweł Kowalewski, prezes KS Pomorania.

Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów byli „Mòderny Kaszëbi (Nowocześni Kaszubi)”. Chcieliśmy pokazać młodym ludziom Kaszuby z innej strony, takiej, która bardziej do nich przemówi. W związku z tym w piątek naszymi gośćmi byli między innymi Tomasz Fopke i Roman Drzeżdżon, którzy przedstawili uczestnikom współczesną literaturę i muzykę kaszubską. Okazało się, że wcale aż tak bardzo nie odstaje ona od ogólnych standardów. Można w niej znaleźć wszystkie współczesne trendy w kulturze, jak chociażby kaszubski hip-hop i jazz czy też kaszubski kryminał lub komiks.

W sobotę wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli udział w V Pomorskim Kongresie Obywatelskim. W tym roku stawiano w nim na młodych oraz na dyskusję o wartościach, w związku z tym nie mogło nas tam zabraknąć. Podczas jego trwania uczniowie mogli się wypowiedzieć na temat wartości, którymi kieruje się młode pokolenie, ale też wziąć udział w dyskusji o szkole, która według nas powinna wyjść na przeciw uczniom, dostrzec zmieniającą się w oszałamiającym tempie rzeczywistość i umieć przygotować do niej młodych ludzi.

Po wielu rozmowach przeprowadzonych z uczestnikami dochodzimy do wniosku, że organizowanie takich warsztatów ma głęboki sens. Przede wszystkim pozwala spotkać się ludziom, którym zależy na losie regionu, w którym mieszkają i którzy są dumni z tego, że pochodzą z Kaszub. Szkoła nie zawsze daje im możliwość pogłębiania wiedzy o regionie, a przecież ogromnie ważne jest odnalezienie własnej tożsamości i historii. To pozwala młodym ludziom na lepsze samookreślenie się oraz odpowiedzenie sobie na pytania: kim jestem i co chcę robić?

Według uczestników i organizatorów warsztaty okazały się wspaniale spędzonym weekendem, pełnym wiedzy i wrażeń. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że narzekanie na młodzież nie ma najmniejszego sensu. Uczestnicy warsztatów okazali się wspaniałymi, umiejącymi świetnie się bawić młodymi ludźmi. Wierzymy, że jeżeli choć część z nich będzie kiedyś w przyszłości odpowiedzialna za nasz region, to z pewnością będzie on w dobrych rękach. Dziękujemy za te cztery dni, podczas których wiele nauczyliśmy się od siebie nawzajem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...