29.11.2010 17:33 0

Mieszkańcy zwiedzali okręt rakietowy i niszczyciel

Dwa okręty Marynarki Wojennej RP zacumowały w sobotę, 27 listopada przy skwerze Kościuszki w Gdyni (molo MW, za ORP „Błyskawica”). Obydwa statki zostały otwarte do zwiedzania. Można było z bliska zobaczyć i wejść na pokład okrętu rakietowego ORP „Orkan” i niszczyciela min ORP „Czajka”.

Otwarcie okrętów dla społeczeństwa było jednym z głównych wydarzeń obchodów 92. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej.  

Okręt rakietowy ORP „ORKAN” to jedna z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Posiada na uzbrojeniu i wyposażeniu rakiety RBS-15 Mk2, system bojowy TACTICOS, radary wykrywania (SEA GIRAFFE) i kierowania ogniem (STING E0). Obrona okrętu oparta jest na zestawach artyleryjskich AK-176 (kalibru 76 mm) i AK-630 (o kalibrze 30 mm), a także wyrzutni rakiet przeciwlotniczych S-2M. ORP „Orkan” podobnie jak dwa pozostałe okręty rakietowe typu 660M (ORP „Piorun” i ORP „Grom”) stacjonuje w Porcie Wojennym w Gdyni i wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Rakietowych należącego do 3 Flotylli Okrętów. Brał udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach m.in. STRONG RESOLVE, BLUE GAME, BALTOPS. Tego typu okręty wykorzystywane są głównie do prowadzenia ataków rakietowych, osłony okrętów i jednostek cywilnych na morzu, osłony morskich szlaków komunikacyjnych oraz do zadań monitoringu żeglugi. Mogą prowadzić akcje embarga, uczestniczyć w operacjach wymuszania pokoju oraz działaniach antyterrorystycznych i antypirackich.  

Niszczyciel min ORP „CZAJKA” jest unikatową jednostką. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest to okręt, który łączy w sobie cechy trałowca i niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskał dzięki kompleksowej modernizacji. Wyposażony jest głównie w trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne, zdalnie sterowany pojazd podwodny, a także zestaw artyleryjsko-rakietowy. ORP „Czajka” podobnie jak dwa pozostałe niszczyciele min (ORP „Mewa” i ORP „Flaming”) stacjonuje w Porcie Wojennym w Gdyni i wchodzi w skład 13 Dywizjonu Trałowców należącego do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Niszczyciele min to idealne jednostki do prowadzenia operacji poszukiwania, wykrywania i niszczenia min morskich. Są wykorzystywane praktycznie we wszystkich kluczowych operacjach morskich. Przerywają zagrody minowe, wytyczają bezpieczne tory wodne, czy przeprowadzają inne jednostki przez zaminowane akweny. Od 2002 roku na stałe operują w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO. W kraju znane są głównie z akcji unieszkodliwiania niebezpiecznych min, torped i innych obiektów pochodzących z okresu II wojny światowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24