24.11.2010 16:18 0

Gdańsk: młodość idzie do rady miasta

W najbliższej kadencji w gdańskiej Radzie Miasta zasiądzie wielu młodych. W składającej się 34 członków radzie, 15 osób to debiutanci na stanowisku radnych.

Niekwestionowanym zwycięzcą wyborów do gdańskiej Rady Miasta jest Platforma Obywatelska. Na partię głosowało 55,67% gdańszczan. Kandydatom z jej listy przypadło 26 mandatów radnych. Wielu wyborców postanowiło dać szansę młodym, początkującym samorządowcom.

Na najbliższej sesji zostanie wybrany nowy przewodniczący Rady Miasta. Nad tym kto nim zostanie, radni będą zastanawiać się w piątek, a w sobotę odbędzie się zebranie wojewódzkiego zarządu PO. Tak naprawdę to od decyzji zarządu regionalnego Platformy zależy, kto zostanie obsadzony na stanowisku przewodniczącego. Dotychczasowy przewodniczący Bogdan Oleszek sprawuje swój urząd już od 12 lat, ale teraz być może zmieni go kobieta. Wśród możliwych kandydatek wymieniana jest Małgorzata Chmiel, która w swoim okręgu zdobyła aż 6,5 tys. głosów.

Dużą aktywnością wykazują się najmłodsi samorządowcy PO, członkowie Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Przypuszczalnie będą się ubiegać o stanowiska w prezydium rady. Młodzi politycy Platformy są też obecni w Starogardzie Gdańskim, gdzie w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta będzie walczyć 33-letni Gabriel Patyk, oraz w sopockiej Radzie Miasta, do której dostał Marek Bogacki, 30-letni członek Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”.

W gdańskiej Radzie miasta PiS będzie reprezentować 7 radnych, czyli o 6 mniej niż w poprzedniej kadencji. Wśród nich znajdzie się 26-letni Jaromir Falandysz, asystent posła Andrzeja Jaworskiego.

W Sejmiku Województwa Pomorskiego mianem najmłodszej radnej może się poszczycić Karolina Szczygieł, 28-lata reprezentująca PO. Głosowało na nią ponad 6 tys. wyborców. Jednak sejmik został zdominowany głównie przez doświadczonych, zasłużonych samorządowców.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24