12.12.2023 12:20 5 OR/Baltictech

Bombowiec Luftwaffe odnaleziony na dnie Bałtyku

fot. Baltictech/facebook

‘Nieznanych wraków, blisko brzegu, jest już naprawdę niewiele. Aby odkryć coś nowego, trzeba się wybrać bardzo daleko albo bardzo głęboko’. Nurkowie ze Stowarzyszenia Baltictech spełnili oba te warunki, dzięki czemu udało się im natrafić na doskonale zachowany wrak bombowca.

Podczas przeczesywania naszym multibeamem Ławicy Słupskiej natrafiliśmy na dobrze zachowany wrak samolotu. Wymiary wskazywały, że to kolejny Douglas i z takim przeświadczeniem wskoczyliśmy do wody. Na dnie, ku naszemu zaskoczeniu, wyłonił się wrak z pięknie zachowanym czarnym krzyżem Luftwaffe. Widoczność była taka sobie, jak na środek Bałtyku, więc szybko porobiliśmy parę zdjęć identyfikacyjnych, bo pewnie prędko tu nie wrócimy — poinformowali nurkowie z Baltictech na swoich mediach społecznościowych.

Jak podają poszukiwacze, wrak leży na głębokości 36m na jasnym piasku, ponad 90 km na północ od Łeby. Jest ułożony „do góry kołami”, co pozwala przypuszczać, że kapotował przy lądowaniu. Wyraźnie widać drewniane lotki śmigła i inne charakterystyczne elementy. Wstępna identyfikacja pozwala przypuszczać, że odnaleziony wrak to Junkers Ju 88, niemiecki samolot dwusilnikowy z okresu II wojny światowej. Był jednym z najczęściej budowanych samolotów II wojny światowej. Odnaleziony obiekt to najprawdopodobniej JU 88D Nr 1047, który zaginął nad środkowym Bałtykiem 4 Lipca 1943 roku. Prawdopodobnie dowodzony był przez pilota Heinz Kriegera. W katastrofie zginęło jeszcze trzech członków załogi. Ich ciał ani wraku nigdy nie odnaleziono.

Niemcy w okresie 1942 – 1944 stracili na „naszej” części Morza Bałtyckiego aż 6 jednostek typu Junkers 88. Wszystkie w wyniku wypadku podczas ćwiczeń. A ponieważ był to jeszcze okres „dość spokojny" dla Luftwaffe, wszystkie te wypadki są dobrze opisane.

Nurkowie działają w ramach Stowarzyszenia Baltictech, promujące Bałtyk jako najciekawsze miejsce do nurkowania wrakowego na świecie. Priorytetem stowarzyszenia było lobbowanie na rzecz większej dostępności bałtyckich wraków dla społeczności nurkowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...