01.11.2023 10:00 4 Tomasz Smuga

Odeszli w 2023 roku. Tych osobistości nie ma już wśród nas na Nordzie i w naszym regionie

Odeszli w 2023 roku

W 2023 roku pożegnaliśmy na Nordzie i w naszym regionie osobistości ze świata nauki, teatru, sportu, kościoła czy polityki. Zbliża się Wszystkich Świętych. Wspominamy tych, których nie ma już z nami.

ks. Krzysztof Antoń, honorowy obywatel Władysławowa

30 sierpnia 2023 roku zmarł ks. Krzysztof Antoń, były proboszcz parafii pw. WNMP we Władysławowie oraz honorowy obywatel Władysławowa. Ks. Krzysztof Antoń został wyświęcony 19 maja 1987 r., od 2005 r. do 2014 r. był proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie. Miał 62 lata, przed śmiercią był proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie-Podjuchach.

Zbigniew Chuchała, były radny i pedagog

Zmarł 3 sierpnia 2023 roku. Miał 66 lat. Zbigniew Chuchała pochodził z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jednak przez wiele lat silnie związany był z Wejherowem. W przeszłości pełnił funkcję radnego miasta Wejherowa, potem także powiatu wejherowskiego, piastował różne stanowiska urzędowe. Był także lubianym nauczycielem nauk ekonomicznych, pedagogiem, przyjacielem młodzieży. Zbigniew Chuchała chorował na ostrą białaczkę szpikową.

dh Waldemar Hamera, wieloletni prezes OSP Bolszewo

Na wieczną służbą w 2023 roku odszedł wieloletni prezes OSP w Bolszewie, druh Waldemar Hamera. Miał 55 lat. Druh Waldemar Hamera wstąpił w szeregi OSP dn. 10 stycznia 2003 r. W roku 2006 objął stanowisko skarbnika OSP, a od roku 2010 pełnił funkcje prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolszewie. W latach 2018 – 2023 pełnił funkcję zastępcy naczelnika. W roku 2004 otrzymał odznakę strażak honorowy. W 2008 r. otrzymał brązowy medal za zasługi pożarnicze, a w 2014 r. srebrny medal za zasługi pożarnicze.

dr Ewa Kownacka, nauczyciel akademicki

13 czerwca 2023 roku w nocy odeszła Ewa Kownacka - doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, pedagog, teolog, samorządowiec, działaczka na rzecz Kaszub i Pomorza. Była nauczycielem akademickim w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie. Dr Ewa Kownacka zasiadała w radzie powiatu puckiego. Mieszkała we Władysławowie.

Ryszard Kretkiewicz, twórca Muzeum Obrony Wybrzeża

Ryszard Kretkiewicz dyrektor Muzeum Helu odszedł 28 czerwca 2023 roku. W 2018 roku w uznaniu wybitnych zasług dla rozsławienia imienia miasta Helu, uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla Miasta Helu”. Był inicjatorem, twórcą i głównym organizatorem Muzeum Obrony Wybrzeża, a potem Muzeum Helu i całego Helskiego Kompleksu Muzealnego. Ryszard Kretkiewicz był również twórcą wielu wystaw muzealnych - zarówno historycznych jak i etnograficznych.

Tadeusz Krzyszkowski, najstarszy tenisista w Polsce i na Pomorzu

24 kwietnia 2023 roku w wieku 100 lat zmarł Tadeusz Krzyszkowski, najstarszy aktywny tenisista w Polsce z Pomorza, a dokładnie z Gdyni. Tadeusz Krzyszkowski urodził się w 1923 roku w Toruniu. Przygodę z tenisem rozpoczął 90 lat temu. W latach 50. XX wieku przeprowadził się do Gdyni i od tego czasu praktycznie codziennie można było go spotkać na korcie. W latach 1956 – 1964 był wychowawcą w internacie Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Z pasji do tenisa został szkoleniowcem.

Wojciech Mokwiński, współtwórca przestrzeni wokół Pomnika Poległych Stoczniowców

7 października 2023 roku w wieku 86 lat zmarł Wojciech Mokwiński. Wraz z Jackiem Krenzem był w 1980 r. autorem koncepcji placu wokół Pomnika Poległych Stoczniowców. Mokwiński był polskim architektem, plastykiem, autorem instalacji i pedagogiem PWSSP w Gdańsku (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, dyplom uzyskał (1963 r.) w pracowni prof. Stanisława Różańskiego. W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku pracował jako starszy wykładowca na Wydziale Architektury i Wzornictwa, następnie na Wydziale Rzeźby.

Marek Panek, był wicestarostą wejherowskim

19 października 2023 roku w wieku 69 lat zmarł Marek Panek. Był m.in. wicestarostą wejherowskim i etatowym członkiem powiatu wejherowskiego. Marek Panek urodził się 18 kwietnia 1954 roku w Trześni. Z Wejherowem związany był od 1978 roku, kiedy to rozpoczął pracę zawodową jako wychowawca, a następnie nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Dworcowej. Natomiast od 1988 roku pełnił funkcję wicedyrektora ZSZ.

Panek działał także w samorządzie. W kadencji 1990 - 1994 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Wejherowa, a w kolejnej członkiem Komisji Praworządności w Radzie Miasta. W 1998 roku został wybrany na radnego powiatu wejherowskiego. A Rada powołała go na stanowisko wicestarosty. Tę funkcję pełnił do 2002 roku.

Adam Rosiński, polski działacz opozycyjny

29 października zmarł Adam Rosiński, polski działacz opozycyjny, człowiek Solidarności, kierowca PKS Wejherowo, członek Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń. Miał 70 lat.

W sierpniu 1980 współorganizował strajk w zakładzie – wybrano go na przewodniczącego Komitetu Strajkowego, był delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Do „Solidarności” należał od września 1980, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Założycielskiego, następnie wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

Odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wojciech Rybakowski, pomysłodawca wejherowskiego Misterium Męki Pańskiej

30 marca 2023 roku odszedł Wojciech Rybakowski wieloletni radny powiatu wejherowskiego. Był pomysłodawcą i twórcą misterium na Kalwarii Wejherowskiej, pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia „Misternicy Kaszubscy”. W swoim życiu zawodowym związany był ze Szkołą Podstawową nr 9 w Wejherowie, gdzie pracował jako nauczyciel.

Wojciech Rybakowski był także cenionym twórcą kultury i reżyserem teatralnym. Przy Wejherowskim Centrum Kultury prowadził teatr „Oko”. Był też odpowiedzialny za wiele widowisk słowno-muzycznych. Wydarzenia, których był twórcą i reżyserem wielokrotnie można było oglądać między innymi na deskach Filharmonii Kaszubskiej, gdzie w 2022 roku odbył się także jego benefis „Wojtek i Przyjaciele”. Wojciech Rybakowski zmarł w wieku 51 lat.

Bogdan Tokłowicz, był pedagogiem i samorządowcem

Bogdan Tokłowicz zmarł po ciężkiej chorobie 12 maja 2023 roku w wieku 77 lat. Bogdan Tokłowicz urodził się 11 kwietnia 1946 roku w Łubowie koło Szczecinka. W 1969 roku rozpoczął pracę w Zespole Szkół Elektrycznych w Wejherowie, jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Następnie uczył przedmiotów zawodowych i był kierownikiem szkolnego laboratorium. W 1990 roku został dyrektorem ZSE. Jak możemy wyczytać w "Bedekerze Wejherowskim" autorstwa Reginy Osowickiej za jego inicjatywy utworzono nowy kierunek kształcenia: technik elektronik-systemy komputerowe. W 1998 roku jego staraniem uruchomiono nowoczesną pracownię komputerową i mikroprocesorów.

Od 1990 roku współtworzył nową organizację samorządu terytorialnego. W latach 1999-2014 pełnił funkcję zastępcy prezydenta miasta Wejherowa, a następnie przewodniczącego Rady Miasta Wejherowa. W latach 2018 - 2023 był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wejherowskiego.

Za swoją wieloletnią i szeroką działalność społeczną, samorządową oraz oświatową Tokłowicz otrzymał m.in.Statuetkę Jakuba Wejhera, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi oraz został wyróżniony Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...